Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Tento týden mají premiéru čtyři filmy - do první války v Iráku nás zavede drama Mariňák, melodrama Gejša Roba Marshalla je výpravná podívaná z Japonska (očima Hollywoodu). Další premiérou je romantická komedie Erasmus 2 a nakonec jmenujme dánský film Číňan.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Filmové premiéry na 16. února

Mariňák

Oscarový režisér Sam Mendes (Americká krása, Road to Perdition) natočil válečné drama Mariňák podle autobiografické knihy Anthonyho Swofforda, který se války v Zálivu zúčastnil v pozici snajpera.

Dvacetiletý zelenáč Anthony Swofford chtěl pouze pokračovat v rodinné vojenské tradici. Netušil ale, že ho tato touha vyhodí se snajperskou puškou v ruce a padesátikolovým batohem na zádech uprostřed nekonečné arabské pouště tváří v tvář vražednému horku a nepřátelským iráckým vojákům, které ale většinou ani nespatří. Se svou nezáviděníhodnou situací se Swofford a jeho kamarádi ve zbrani vyrovnávají prostřednictvím sarkasmu a černého humoru. Ve válce uprostřed země, které nerozumí, proti nepříteli, jehož nevidí, a z důvodů, které nechápou, jim ani nic jiného nezbývá.

Jarhead, USA 2005, 123 min., české titulky, režie: Sam Mendes, hrají: Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard, Jamie Foxx, Chris Cooper...

Gejša

Výpravné melodrama Gejša bylo natočeno podle bestselleru  Artura Goldena Memoirs of Geisha (tak se v originále jmenuje i film) inspirovaného rozhovory, které vedl s jednou z nejznámějších gejš Iwasaki Mineko. Promítání snímku Gejša bylo v Číně zakázáno.

Příběh filmu, který je zasazen do tajemného a exotického světa, jenž si dodnes uchovává své kouzlo, se odehrává v letech před druhou světovou válkou, kdy je malá japonská holčička odtržena od svých chudých rodičů, aby pracovala jako gejša. Přestože má v domě nebezpečnou rivalku, které se téměř podaří zlomit její vůli, vyroste z malé dívky legendární gejša Sajuri. Krásné a zkušené Sajuri se daří okouzlit nejmocnější muže své doby, avšak sužuje ji tajná láska k muži, který je mimo její dosah.

Memoirs of a Geisha, USA 2005, 145 min., české titulky, režie: Rob Marshall, hrají: Ziyi Zhangová, Ken Watanabe, Michelle Yeoh, Kôji Yakusho, Kaori Momoiová, Youki Kudohová, Li Gong..

Erasmus 2

Svěží romantická komedie s kvalitním mezinárodním obsazením Erasmus 2 volně navazuje na film Erasmus a spol. z roku 2002, který si získal v evropském kontextu velmi dobrý zvuk.

Xavierovi je neuvěřitelných třicet let. Co se to s ním děje? Není ani student, ale ani opravdu dospělý člověk, který ví, jak se věci mají. Kariéra opravdu nic moc, sny o renomovaném spisovateli se rozplývají. Jeho zaměstnáním je pak psaní reportáží a projevů a vrcholem jeho kariéry je spolupráce na scénáři pro televizní seriál. Jeho sentimentální povaha ho vede v rytmu dobrodružství života ze dne na den, z noci na noc. Zdá se, že i když svede každou ženu, není s nimi schopen vydržet - i když jde o tak krásné a ušlechtilé bytosti, jako jsou Kassia nebo Wendy. Je schopen se už konečně srovnat a zaměřit svůj život na nějaký cíl?

Les Poupées russes, Velká Británie / Francie 2005, 125 min., české titulky, režie: Cédric Klapisch, hrají: Romain Duris, Kelly Reillyová, Audrey Tautouová, Cécile de Franceová, Kevin Bishop...

Číňan

Druhý celovečerní snímek Henrika Rubena Genze dokazuje, že žánr melodramatu lze naplnit i bez hysterického týrání divákova nitra. Jemně laděnému vyprávění do značné míry napomáhá mlčenlivá intenzita hereckých výkonů hlavních představitelů.

Instalatéra Kelda po  pětadvaceti letech opouští manželka, znuděná jeho lhostejným přístupem k manželství i k životu. Náhoda a hlad jej přivedou do místního čínského bistra. Zde je konfrontován s novým pohledem na život. Seznámí se s rozvětvenou rodinou majitele Fenga. A právě nový kamarád Feng po několika týdnech požádá Kelda o službu, má se naoko oženit s Fengovou mladší sestrou a umožnit jí tak zůstat s rodinou v Dánsku. Najednou je ženatý s krásnou a záhadnou cizinkou, s níž si kvůli jazykové bariéře  nemůže popovídat. Vzájemně se učí poznávat své odlišné způsoby života. Ale pečlivě skrývané tajemství zasadí jejich vztahu osudovou ránu.

Kinamand, Dánsko / Čína 2005, 88 min., české titulky, režie: Henrik Ruben Genz, hrají: Vivian Wuová, Bjarne Henriksen, Charlotte Fichová, Lin Ku Wu, Paw Henriksen, Mette Agnete Hornová, Peder Pedersen, Michael Rooker...

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků