Hlavní obsah
Z natáčení filmu Mrtvolu sprovoďte ze světa Foto: Česká televize

Film o faráři Toufarovi, kterého umučili komunisté, uvede ČT

Miloš Doležal a Roman Vávra natočili dokument o pátrání po ostatcích umučeného číhošťského faráře Josefa Toufara. Česká televize film uvede 17. listopadu ve 21.05 na ČT2, informoval Jakub Fürst.

Z natáčení filmu Mrtvolu sprovoďte ze světa Foto: Česká televize
Film o faráři Toufarovi, kterého umučili komunisté, uvede ČT

„Farář Josef Toufar byl v lednu 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku. Po zatčení byl ve Valdické věznici krutě mučen a 25. února 1950 byl převezen v kritickém zdravotním stavu do pražského státního sanatoria, kde zemřel. Těla nepohodlného, ovšem lidmi milovaného a uznávaného kněze, se komunisté chtěli zbavit, aby nebyla možná identifikace místa, kde je pohřbený. Proto byl pohřben v hromadném hrobě na hřbitově v Praze-Ďáblicích pod falešným jménem Josef Zouhal,” doplnil Fürst.

Foto: Česká televize

„Vedoucí vyšetřovatelského týmu, který Toufara umučil k smrti, Ladislav Mácha, byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům odnětí svobody, o rok později odvolací soud změnil trest na dva roky. Mácha trest nastoupil v roce 2002, po roce byl podmíněně propuštěn.”

Loni byly ostatky Josefa Toufara vyzvednuty a zkoumání DNA potvrdilo, že jde skutečně o Toufara. Nakonec byly řádně pohřbeny v Číhošti. V dokumentu o něm hovoří pamětníci, účastníci exhumace i Toufarova rodina.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků