Hlavní obsah

Film Nickyho rodina získal cenu na MFF v Jeruzalémě

Celovečerní film režiséra Mateje Mináče o záchraně 669 československých dětí sirem Nicholasem Wintonem Nickyho rodina získal v pátek cenu Fóra pro zachování audiovizuální paměti na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Jeruzalémě.

Film Nickyho rodina získal cenu na MFF v Jeruzalémě

Oznámila mediální agentura 2media.cz. V krátké době je to další úspěch slovensko-českého snímku, který začátkem července dostal diváckou cenu na MFF v Karlových Varech.

"Filmařům se podařilo inteligentně, přesně a jasně využít archivní materiály, které získali z mnoha rozmanitých zdrojů. Archivní materiály spolu s historickými rekonstrukcemi umělecky ilustrovaly tento nádherný, dojemný příběh, a podařilo se tak vytvořit lidský a monumentální film," zdůvodnila rozhodnutí o udělení ceny porota jeruzalémského festivalu.

Mináč ve svém snímku prostřednictvím faktů, autentických záběrů i hraných rekonstrukcí přibližuje šlechetný čin Nicholase Wintona, který těsně před druhou světovou válkou zachránil stovky československých - převážně židovských - dětí, které by jinak skončily v nacistických koncentračních táborech, a odvezl je do Británie. Snímek měl premiéru v lednu v Praze za účasti Sira Wintona, který v květnu oslavil 102. narozeniny.

Jeruzalémská porota také ocenila, že archivy, drama a autentická svědectví jsou kombinovány v neobvyklé koláži. "Rafinované použití barvy v archivních záběrech vytváří rozdíly mezi zobrazením nacistického nepřítele v chladných modrých tónech, oproti obětím a jejich zachráncům, kteří se objevují v teplých hnědých tónech. Titulky ve filmu pomáhají divákovi orientovat se v událostech a archivních materiálech."

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků