Hlavní obsah

Film Dvojka okouzlil Uherské Hradiště

Jedním z nejpříjemnějších českých filmových překvapení za poslední rok byla jistě nízkorozpočtová Dvojka, film o páru, který se po pěti letech vztahu snaží oživit zarezlý žár dovolenou ve Skandinávii. Do té jim ale vstoupí dobrodruh Šimon.

Film Dvojka okouzlil Uherské Hradiště

Dvojka měla při promítání na Letní filmové škole v Uherském Hradišti obrovský úspěch. Režisér snímku Jaroslav Fuit v debatě s diváky přiznal inspiraci v příbězích ze svého okolí a v dánském manifestu Dogma 95.

„Je ideální, když chcete něco říct, ale nemáte peníze,“ říká k tomu tvůrce. „Dvojka stála míň než jeden díl televizního seriálu, asi čtyři milióny. Taky jsme to nedělali pro prachy, ale jen z čirého nadšení.“

Nakonec film vypadá jinak

Poslední třetina scénáře, pod nímž je kromě režiséra podepsán také Richard Malatinský, vznikla dokonce až na místě natáčení, v Dánsku. „Potřebovali jsme vědět, jak to tam vypadá. Konec filmu taky nakonec vypadá jinak, než jak jsme ho zamýšleli původně,“ doplňuje režiséra Malatinský. V první verzi mělo dojít i na nějaká úmrtí.

Naopak improvizace se při natáčení nenosila. „Improvizovaná je jediná scéna, když jednomu z hrdinů spadl řetěz na kole,“ říká Fuit. Samotný štáb tvořilo osm lidí, na každého vyšly alespoň tři funkce. Například scenárista Malatinský dělal i make-up.

Místo opalovacího krému jelení lůj

„Jednou nám omylem herce místo opalovacího krému namazal jelením lojem,“ přiznává Fuit úsměvné komplikace, které z toho vyplynuly.

Film už prošel českými kiny, na festivalu v Karlových Varech soutěžil v sekci Fórum nezávislých. Cenu však nezískal. V těchto dnech se objevuje na obrazovkách koproducenta snímku – televize HBO.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků