Hlavní obsah
Menzelovi Donšajni Foto: Bontonfilm

Do boje o Oscara jdou za Česko Donšajni a ne Hořící keř

O prestižní filmové ocenění Oscar v kategorii neanglicky mluvených filmů se za Českou republiku bude podle všeho ucházet snímek Donšajni Jiřího Menzela a ne drama Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové. Vyplývá to ze seznamu nominací, který v pondělí zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS).

Menzelovi Donšajni Foto: Bontonfilm
Do boje o Oscara jdou za Česko Donšajni a ne Hořící keř

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) původně zařadila do nominací na Oscara příběh o hrdinském činu studenta Jana Palacha, film ale zřejmě nesplnil podmínky soutěže. Ředitel ČFTA Ivo Mathé řekl ČTK, že ještě nemá oficiální zprávu k dispozici, rozhodnutí AMPAS prý ale bude respektovat.

Upoutávka na film Hořící keř

Video: HBO

Podle podmínek klání nesmí být film před uvedením do kin vysílán v televizi či na internetu. Hořící keř vznikl původně jako třídílná televizní série, zkrácená filmová verze měla v českých kinech premiéru letos v září. ČFTA přitom zařadila filmovou verzi Hořícího keře do hlasování na základě vyjádření právníků, že jde o nové dílo a že zmíněné pravidlo porušeno nebylo.

Upoutávka na film Donšajni

Video: Bontonfilm

Zástupci AMPAS již dříve prohlásili, že v případě zamítavého rozhodnutí komise by za Česko mohl být nominován film, který se u českých filmových akademiků umístil druhý, tedy Donšajni.

Můj pes Killer

Za Slovensko o Oscara usiluje snímek Miry Fornayové Můj pes Killer, který vznikl ve slovensko-české koprodukci a odehrává se na moravsko-slovenském pomezí. Doposud získal jednu ze dvou hlavních cen Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu, byl oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší český film na festivalu Finále Plzeň, získal ocenění za nejlepší režii na 18. ročníku MFF ve Vilniusu a další ceny má z festivalů v Maďarsku a Rusku.

Trailer k filmu Můj pes Killer

Video: CinemArt

Nominace v 86. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS) budou vyhlášeny 16. ledna 2014 a sošky vítězným filmům předány 2. března v Los Angeles. Oscar putovala naposledy do Česka v roce 1997 za film Kolja. Mezi pět nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků