Hlavní obsah

Colours i letos potěší fajnšmekry, přijede Jamie Cullum a Thievery Corporation

Pořadatelé letošního ročníku přehlídky Colours of Ostrava 2009 odtajnili podstatnou část letošního programu včetně jmen hlavních hvězd. Největšími esy, která letos v červenci do Ostravy dorazí, jsou anglický klavírista a zpěvák Jamie Cullum, newyorské duo Thievery Corporation a také velmi uznávaný hudebník a zpěvák David Byrne - bývalý frontman legendární kapely Talking Heads.

Colours i letos potěší fajnšmekry, přijede Jamie Cullum a Thievery Corporation

Kromě toho festival nabídne řadu hvězd africké hudby, například Seuna Kuttino, Mamady Keitu či Johnyho Clegga. Samozřejmostí je celá plejáda několika desítek hvězd domácí rockové, popové a alternativní scény. Celkový počet interpretů i letos přesáhne stovku.

Hudebník David Byrne přijede do Ostravy s týmem 25 lidí včetně tanečníků. V Ostravě by měl zahrát program písní, které napsal společně s výraznou postavou elektronické hudby, Brianem Enem. Zazní tedy nejen skladby z jeho nejnovější desky Everything That Happens Will Happen Today, ale také hudba z některých alb Talking Heads, které právě Brian Eno produkoval. Kromě již zveřejněné kapely Asian Dub Foundation do Ostravy letos zamíří také další světoznámé hvězdy taneční hudby - newyorští Thievery Corporation. Duo vystoupí v Ostravě posilněné o téměř dvě desítky doprovodných hudebníků.

Další velkou hvězdou letošního ročníku Colours of Ostrava bude anglický pop-jazzový klavírista a zpěvák Jamie Cullum. Ten vystoupí v České republice úplně poprvé.

Afrika a bílý Zulu

Přehlídka Colours of Ostrava je z velké části zaměřena na oblast takzvané world-music v kombinaci s hvězdami rocku a popu. „Letošní program ještě více než loni překračuje žánrové rozpětí s výlety do vrcholného jazzu či současné vážné hudby,“ řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Velmi početné zastoupení bude mít na letošním ročníku především hudba z Afriky. Přijede například jeden z nejlepších hráčů na nástroj djembé Mamady Keita. Držitel mnoha významných hudebních cen patří k velkým legendám africké hudby, napsal několik knih o hře na djembe a stal se doslova mýtickou postavou pro tisíce hráčů na tento nástroj. „Umí na djembé zahrát symfonie i soundtrack k letu kosmické lodi. Letos slaví 50 let své hudební kariéry,“ tvrdí pořadatelé.

Dalším velikánem africké hudby, který na Colours vystopuí, je bělošský písničkář z Jihoafrické republiky Johny Clegg, přezdívaný jako White Zulu. Na Colours zahraje také vynikající hudebník  Seun Kuti z Nigérie, syn ikony africké hudby a vynálezce afrobeatu Fela Kutiho, který dnes vede otcovu legendární kapelu Egypt 80.

Velký zážitek slibuje také účast irské písničkářky jménem Maria Doyle Kennedy. Dlouholetá kamarádka Glena Hansarda a také herečka, která mimo jiné ztvárnila roli nešťrastné Kateřiny Aragonské v televizním seriálu Tudorovci, debutovala na hudební scéně před sedmi lety s velmi silným albem Charm, za které získala nejvyšší irské hudební ocenění. To samé jí potkalo s dosud poslední desku Mütter.

Další ročník čtyřdenního festivalu Colours of Ostrava se uskuteční od 9. do 12. července v areálu ostravského výstaviště Černá louka, na Slezskoostravském hradě a v jeho blízkém okolí. Kromě hudby festival i letos nabídne rozsáhlý doprovodný program - filmové projekce, divadelní představení, tvůrčí dílny a akce pro děti. V minulém roce festival navštívilo rekordních 23 tisíc lidí.
Až do konce března si mohou lidé zakoupit vstupenku na festival za zvýhodněnou cenu 760 korun. Od 1. dubna budou vstupenky o dvě stovky dražší. S přelomem každého dalšího měsíce pak cena vstupenky postupně poroste až na konečných 1300 korun, které budou muset opozdilci zaplatit v době konání festivalu.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků