Hlavní obsah
Vladislav Bláha Foto: Igor Zehl, ČTK

Český kytarista Bláha zahraje v Carnegie Hall

Brněnský kytarista Vladislav Bláha 17. listopadu zahraje v newyorské Carnegie Hall, prestižním kulturním stánku, který je snem a metou mnoha světových hudebníků. Jeho vystoupení připomene 25. výročí sametové revoluce v Československu.

Vladislav Bláha Foto: Igor Zehl, ČTK
Český kytarista Bláha zahraje v Carnegie Hall

„Domnívám se, že jsem prvním českým kytaristou, který tam bude mít recitál,” řekl Bláha. Koncert se neuskuteční v hlavním sále s kapacitou 2800 křesel, ale v komornější síni Weill Recital Hall s 268 místy, která je pro klasickou kytaru příhodnější. I tak se na Bláhu vztahují přísná kritéria, která musí splnit každý interpret vystupující ve slavné budově na Sedmé avenue. Celý proces schvalování podle Bláhy trvá mnoho týdnů, je třeba doložit kvalitu i renomé.

Brněnskému kytaristovi jako prostředník pomohl český mistr kytarář Luboš Náprstek, který v zámoří žije několik desítek let. „Navíc vyrobí speciální kytaru, na kterou v Carnegie Hall budu hrát,” řekl Bláha, jenž má za sebou desítku amerických turné. Hru na kytaru učil na tamních univerzitách, mistrovský kurz měl i na slavné Julliardově škole v New Yorku.

Nezapomene na Janáčka

Pro koncert v Carnegie Hall vybral hlavně skladby, které mu osobně věnovali jejich autoři, například Milan Tesař, Jorge Morel, Nikita Koškin a Antonín Tučapský. Jako brněnský hudebník ale nemohl zapomenout ani na Leoše Janáčka, konkrétně na kytarové úpravy jeho skladeb. Bláha působí na Konzervatoři Brno a Janáčkově akademii múzických umění, je organizátorem Mezinárodního kytarového festivalu Brno a vyhledávaným koncertním kytaristou. Při podzimním zájezdu do Spojených států zahraje také v Chicagu a Miami, na jaře jej čeká první turné po Kanadě.

Proslulá Carnegie Hall je Mekkou klasické hudby už přes 120 let. Má tři koncertní sály. Z Čechů se tam představily pěvkyně Dagmar Pecková a Eva Urbanová, klavírista Ivan Moravec, Kühnův dětský sbor, Česká filharmonie nebo Talichovo kvarteto. Společně s newyorským souborem Bang on a Can All-Stars vystoupila Iva Bittová, mediální ohlas měl i recitál Karla Gotta s Helenou Vondráčkovou nebo koncert slovenského Elánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků