Hlavní obsah

Brown stanul se Šifrou mistra Leonarda před soudem

Soud v Londýně začal v pondělí projednávat žalobu, podle níž autor slavné knihy Šifra mistra Leonarda Dan Brown řadu motivů ukradl. Browna a jeho vydavatele žalují Michael Baigent a Richard Leigh, kteří napsali knihu Svatá krev a svatý grál, v níž se zabývají teoriemi, že Ježíš a Máří Magdaléna byli manželé, měli dítě a pokrevní potomci dodnes žijí, což je i podstata Brownovy detektivky.

Brown stanul se Šifrou mistra Leonarda před soudem

Pokud by oba žalobci byli úspěšní, mohlo by to ohrozit přinejmenším britskou premiéru filmu s Tomem Hanksem v hlavní roli, který byl na motivy Brownovy úspěšné knihy natočen. Očekává se, že soudní pře bude trvat nejméně dva týdny a britský tisk nevylučuje, že během ní se strany dohodnou na vyrovnání.

Pokud však k mimosoudnímu vyrovnání nedojde, bude případ zřejmě důležitým precendentem v anglosaském autorském právu, protože by měl stanovit meze či pravidla, za nichž může autor beletrie využívat výzkumu jiných autorů.

Čerpání z odborných knih není kopírování

Kniha Baigenta a Leigha je odbornou publikací, nikoli beletrií. Pokud se oběma žalobcům nepodaří dokázat, že Brown přímo převzal určité pasáže, bude se podle některých právníků obtížně prokazovat porušení autorského práva.

Jeho klíčovým postulátem totiž je, že ideu nelze chránit a nelze zamezit tomu, aby byla nově zpracovávána. Brownovi advokáti dali najevo, že právě na tom, že umělci odedávna přebírali nápady a nově je zpracovávali, bude založena jejich argumentace. Dan Brown přiznává, že práce obou autorů využil.

Padly náznaky, že jméno hlavního badatele a zločince v jeho knize - sir Leigh Teabing - je úmyslnou přesmyčkou ze jmen autorů, z jejichž díla vycházel. Brownovy knihy se prodalo přes 30 miliónů výtisků a autor vydělal jen za první rok 45 miliónů liber (1,87 miliardy korun), takže se rázem stal nejbohatším spisovatelem světa.

V soudním sporu jde proto o velké peníze. Díky Šifře mistra Leonarda se ovšem zvýšil zájem i o knihu Baigenta a Leigha z roku 1982, která se dočkala reedice, takže i jejich příjmy se nyní zvýšily. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků