Hlavní obsah
Beatles Foto: Profimedia.cz

Beatles

The Beatles jsou dodnes nejznámější hudební skupinou na světě. Jejich vliv na hudební historii byl nezměrný a počet prodaných desek ani nelze zjistit. Společnost EMI pouze odhaduje, že už kolem roku 1985 překročil miliardu a neustále narůstá. Jak kritici, tak fanoušci považují čtveřici John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr za geniální.

Beatles Foto: Profimedia.cz
Beatles

The Beatles jsou dodnes nejznámější hudební skupinou na světě. Jejich vliv na hudební historii byl nezměrný a počet prodaných desek ani nelze zjistit. Společnost EMI pouze odhaduje, že už kolem roku 1985 překročil miliardu a neustále narůstá. Jak kritici, tak fanoušci považují čtveřici John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr za geniální.

Beatles

Foto: Profimedia.cz

Vše začalo roku 1957, když si John Lennon založil na gymnáziu skupinu The Quarrymen. Setkal se s Paulem McCartneym a o rok později přišel George Harrison. V roce 1960 se přidal  Stuart Stutcliffe na baskytaru, ale brzy odešel. V kapele se vystřídalo i velké množství bubeníků.

Beatles zaznamenali první úspěch v klubech v německém Hamburku, ale skutečně slavní  začali být až kolem roku 1963. To už byl ve skupině i Ringo Starr a měli první hity, album Please Please Me odstartovalo tzv. beatlemanii. Roku 1964 přichází slavné americké turné a od té doby jsou Beatles světovou senzací.

Beatles hrají skladbu A Hard Day's Night

Foto: Profimedia.cz

Následuje film Perný den a rychlé vydávání desek - Help!, Rubber Soul, Revolver. Postupně skupina objevuje studiové triky a nástroje, které se v rocku běžně nepoužívali, Beatles se stávají experimentátory a posunují hudbu do nové éry.

Přestože desky jsou stále výborné, napětí ve skupině se v letech 1968-69 se stává nesnesitelným. John Lennon se zajímá hlavně o svou ženu Yoko Ono, všude jí s sebou vodí a  zakládá si vedlejší projekty. McCartney Yoko Ono nesnáší a mnozí tvrdí, že právě tato žena zničila Beatles.

Fanynky na koncertech Beatles

Foto: Profimedia.cz

V roce 1970 skupina oficiálně končí a všichni členové se vrhnou na sólo kariéru. John Lennon však umírá už v roce 1980, kdy ho zastřelí duševně vyšinutý Mark Chapman.

Beatles byli nejprodávanější skupinou v historii Spojených států amerických. Také ve Velké Británii vydali Beatles desítky singlů, alb a desek, které se vyšplhaly na první místo hitparád. Magazín Rolling Stone dal Beatles na první místo v seznamu 100 největších umělců v historii.

Beatles na Abbey Road

Foto: Profimedia.cz

Při hlubším zkoumání zjišťujeme, že existovaly dvě velmi odlišné skupiny Beatles. Jednak ta začínající v oblecích, která napodobovala americké rock n rolly a tím zaujala teenagery. Pak jsou tu ale pozdní Beatles, experimentující a psychedelická skupina ovlivněná drogami a východní filozofií, kterou symbolizuje zarostlý John Lennon, exotické šaty a korálky. Ta první spustila popularitu, ale teprve pozdní desky Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967), Magical Mystery Tour (1967), The Beatles (White Album) (1968) nebo Abbey Road (1969) jsou kritikou považovány za geniální.

Beatles na posledním koncertě

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků