Hlavní obsah

Architektům se Národní knihovna líbí, ale ne na Letné

Rozruch kolem kontroverzní budovy Národní knihovny podle návrhu světoznámého architekta Jana Kaplického stále neutichá. Po spekulacích z posledních dní, kdy zastupitelé z ODS stavbu na Letné nechtějí, se v anketě k projektu vyjádřili i architekti. Ti knihovnu chválí, ale z jejího umístění už tak nadšení nejsou.

Architektům se Národní knihovna líbí, ale ne na Letné

"Myslím, že se budova Národní knihovny v jakékoli podobě na Letnou nehodí," řekl architekt Martin Vokatý. Území je podle něho příliš cenné a exponované pro budovu, o níž si prý není jistý, zda kvůli moderním technologiím bude zastávat stejnou funkci jako v uplynulých sto letech. Nepřinese na Letnou dostatečný život, uvedl Vokatý, spoluautor haly Sazka v Libni. Kaplického návrh se ale mu líbí.

Podle architekta Vlada Miluniče, jenž je například spoluautorem Tančícího domu, je rozumné mít v Praze budovu od Kaplického. "Místo ale není vhodné," řekl Milunić. Je podle něho daleko od vysokoškolských fakult a špatně přístupné od metra. Panorama Hradčan by však budova nepoškodila, dodal Milunić.

Soutěž nebyla vhodně vypsaná na místo stavby

Že by Jan Kaplický měl mít stavbu v Praze, si myslí i architekt a pedagog pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřich Smetana. Podle něj ale byla nevhodně vypsaná soutěž na místo, kterému chyběla a dosud chybí urbanistická studie.

"V případě osobnosti typu Kaplického by nebylo od věci - a většina architektonické obce by to respektovala - kdyby mu to primátor zadal 'z ruky', stejně jako činili osvícení panovníci třeba v případě zakázky pro Petra Parléře," řekl Smetana. Soutěž je však podle dnes platných zákonů a vzhledem k očekávané výši nákladů nutná.

Dosud se počítá s tím, že nová Národní knihovna bude postavena do roku 2010 s náklady přes dvě miliardy korun. Ještě o rok dříve by měla být dokončena stavba Národní technické knihovny za 2,1 miliardy korun na Flemingově náměstí v Praze 6.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků