Hlavní obsah
Hlava bojovníka z Riace Foto: archiv muzea Liebieghaus ve Frankfurtu nad Mohanem

Antika neuklidňovala, ale šokovala

Řecká antika nebyla uměním klidu a harmonie, jak se často tvrdí, ale nabízela emotivní vzrušení, vizuální šok a magickou uhrančivost.

Hlava bojovníka z Riace Foto: archiv muzea Liebieghaus ve Frankfurtu nad Mohanem
Antika neuklidňovala, ale šokovala

K tomuto závěru dospěli němečtí a italští odborníci poté, co pečlivě zrekonstruovali původní podobu dvou veleslavných starořeckých soch, které byly v roce 1972 vyloveny z moře poblíž městečka Riace na jihu Itálie a dnes jsou umístěny v muzeu v italském městě Reggio di Calabria.

Bronzové originály z doby kolem roku 450 před naším letopočtem představují v životní velikosti dva řecké bojovníky – snad mytologické hrdiny.

Rekonstrukce jejich původního vzhledu je nyní atrakcí výstavy Návrat ke klasice, kterou nabízí do 26. května muzeum Liebieghaus ve Frankfurtu nad Mohanem. Pohled je to fascinující. Bronzoví bojovníci měli rty a řasy z červené mědi, zuby ze stříbra a oči z kamene a ze skla.

Výstavu připravil profesor Vinzenz Brinkmann, který se po léta snaží dokázat, že plastiky starých Řeků vypadaly kdysi úplně jinak, než si představujeme. Náš pohled do velké míry zkreslily kopie, které si ve starověku nechali pořídit bohatí Římané k výzdobě svých vil.

Žádná z nich ale nereprodukuje původní kvality aténské klasiky. Jsou to jen otisky bez života, jak bychom dnes obdivovali kopie dnešních umělců vyrobené podle originálů Michelangela a Leonarda da Vinci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků