Hlavní obsah
Iva Bittová se do České republiky vrací na koncertní turné každý půlrok. Foto: Zdeněk Němec , ČTK

ANKETA: Udělte Anděla zpěvačce roku

Ceny Akademie populární hudby Anděl se budou udělovat 16. března. Čtenáři Novinek mohou udělit své Anděly už nyní v sérii anket, které se budou konat celý týden. Ve třetím díle vybírejte Zpěvačku roku 2012.

Iva Bittová se do České republiky vrací na koncertní turné každý půlrok. Foto: Zdeněk Němec , ČTK
ANKETA: Udělte Anděla zpěvačce roku

Několikanásobná držitelka Slavíků Lucie Bílá získala nominaci jako zpěvačka za svou poslední desku Modi, multižánrová zpěvačka a houslistka Iva Bittová za album Zvon a historicky první česká Superstar Aneta Langerová za kolekci s názvem Pár míst... .

Anděl hrající na šalmaj

Hudební ceny Anděl se v České republice začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové skupiny Lucie. Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992 až 1996 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak od roku 1997 stala symbolem prestižních ocenění zlatá soška Anděla hrajícího na šalmaj, kterou vytvořil sochař Jaroslav Róna.

Partnerem cen Akademie populární hudby je společnost Seznam.cz, která pro uživatele služby Mixér připravila speciální kanál věnovaný interpretům usilujícím o sošku Anděla.

HLASOVÁNÍ V ANKETĚ BYLO UKONČENO.
Anketa
Které zpěvačce byste dali Anděla pro rok 2012?
Lucie Bílá: Modi
19.3 %
Iva Bittová: Zvon
21.2 %
Aneta Langerová: Pár míst...
59.5 %
Celkem hlasovalo 6103 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků