Hlavní obsah
Michal Horáček přišel s neobvyklým projektem Český kalendář. Foto: Laura Pavlíková

ANKETA: Udělte Anděla svému albu roku

Ceny Akademie populární hudby Anděl budou vyhlášeny večer 14. května v Hudebním divadle Karlín v Praze. Přímý přenos vysílá Česká televize. Čtenáři Novinek mohou udělit své Anděly už nyní v sérii anket, které se budou konat celý týden. V páté volíme album roku.

Michal Horáček přišel s neobvyklým projektem Český kalendář. Foto: Laura Pavlíková
ANKETA: Udělte Anděla svému albu roku

ANKETA UKONČENA

Mezi nominovanými je např. Český kalendář Michala Horáčka, velmi náročný projekt, který se připravoval pět let. Jde o kolekci jeho zhudebněných villonských balad. Horáček je zveřejnil na internetu a vyzval umělce, aby je zhudebnili. Sešlo se jedenáct set nahrávek, vybráno bylo dvaatřicet.

Vladimir 518 s cenou za Hip-hop

Foto: Petr Horník, Právo

Ve hře je také album Idiot Vladimira 518 a deska Šero od Bratří Orffů, která sází na intimní, melancholickou atmosféru a kombinaci elektroniky, folku a lyrických textů.

Bratři Orffové

Foto: Bratři Orffové

Hudební ceny Anděl se začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové skupiny Lucie. Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992 až 1996 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 stala symbolem prestižních ocenění zlatá soška Anděla.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků