Hlavní obsah
Boris Djakov a Eva Urbanová představili chystané vánoční koncerty. Foto: PRÁVO – Jan Handrejch

Alexandrovci: Mužský sborový zpěv má v Rusku dlouhou tradici

V prosinci představí ruský armádní soubor Alexandrovci českým fanouškům poprvé své vánoční koncerty. Jejich hosty budou operní pěvkyně Eva Urbanová a zpěvák Petr Kolář. Na otázky k turné odpověděli sólista Alexandrovců Boris Djakov a Eva Urbanová.

Boris Djakov a Eva Urbanová představili chystané vánoční koncerty. Foto: PRÁVO – Jan Handrejch
Alexandrovci: Mužský sborový zpěv má v Rusku dlouhou tradici

V České republice vystupovali Alexandrovci několikrát. Koncerty s vánočními písničkami u nás ale odehrají poprvé. Proč až nyní?

Djakov: U nás v Rusku slavíme Vánoce později, až v lednu. Rozhodli jsme se tedy oslovit se svátečními koncerty i posluchače v jiných zemích. Snažíme se přitom respektovat dobu, v níž se tam Vánoce oslavují nebo připomínají. Přizpůsobujeme tomu náš koncertní program, chceme, aby lidé pochopili, že s nimi jejich svátky skutečně slavíme. Do České republiky se s tímto programem dostaneme letos poprvé. Předtím jsme nenašli volné termíny, protože náš soubor vystupuje po celém světě.

Na jaké písně se čeští fanoušci mohou těšit?

Djakov: Vánoční písně bude zpívat především sbor Alexandrovců. Jeho sólisté jich v repertoáru tolik nemají. Budeme zpívat mezinárodní sváteční skladby a budeme se snažit do repertoáru zařadit i české koledy.

Paní Evo, jaká bude vaše role na chystaných koncertech?

Urbanová: Budu zpívat dvě písně od Vangelise. Skladba Krásný sen sice není vánoční, ale má sváteční atmosféru, je velice krásná a romantická. A tu druhou písničku jsem si vybrala proto, že budu mít možnost zpívat ji s tak úžasným sborem.

Budete s ním vystupovat poprvé?

Urbanová: Ano, bude to poprvé. Zásluhu na tom má moje tajemnice, která s nabídkou zpívat s Alexandrovci na českých koncertech před časem přišla. Nadchlo mě to a hned jsem si vzpomněla na okamžik, kdy jsem ještě chodila do školy a vůbec poprvé jsem je slyšela zpívat v jednom televizním programu. Měla jsem z jejich zpěvu po celém těle husí kůži a už tenkrát jsem si přála s nimi někdy účinkovat. Souznělo to ostatně s mým přáním být zpěvačkou. Původně jsem chtěla být popová zpěvačka, k opeře jsem se později dostala vlastně shodou náhod. Účinkováním s Alexandrovci si tedy splním dětský sen. Bude to pro mě první vánoční dárek.

Sbor Alexandrovci přijímá do svého středu pouze muže. Proč to tak je?

Djakov: Alexandr Vasiljevič Alexandrov, který sbor v roce 1928 založil, byl původně sbormistrem mužského sboru Chrámu Krista Spasitele. Tenkrát vlastně pouze přenesl myšlenku mužského sboru z církevního prostředí na půdu tehdejší armády, potažmo ruské kultury. Jeho filozofií bylo zachovat sboru pouze mužské obsazení, což je dáno i hlasovým rejstříkem, který sbor používá. Mužský sborový zpěv má navíc v Rusku dlouhou tradici.

Jaké je vůbec v současné době poslání sboru?

Djakov: Vystupujeme po celém světě, s výjimkou Austrálie, kde jsme ještě nebyli. Naší filozofií je šířit ruskou kulturu. Není to samozřejmě všude stejné. Někde se s našimi písněmi teprve seznamují, zatímco například na koncertech v České republice lidé náš repertoár znají a dokážou jej při koncertech ocenit. Do takové země se rádi vracíme, protože víme, že nám publikum rozumí, podporuje nás a na koncerty se těší.

Vystupujete ve vojenských uniformách, i nyní, při rozhovoru, na sobě uniformu máte. Je to váš civilní oděv?

Djakov: Není to tak, že bych chodil stále jenom v uniformě. Je to spíš naše pracovní nebo chcete-li koncertní oblečení. Osobně ale musím říct, že mám uniformu velice rád, už třeba proto, že stejnou nosil můj dědeček, který se jmenoval Boris jako já. Mám tedy k té uniformě velmi osobní vztah.

Je post sólisty v Alexandrovcích vaším povoláním?

Djakov: Ano, je to mé plnohodnotné zaměstnání. Byl bych rád, kdybych mohl mít více svých sólových koncertů, ale práce v Alexandrovcích, vystupování i zkoušky, mě plně zaměstnávají. Zkoušel jsem to před časem zkoordinovat s prací v divadle, ale ukázalo se, že program Alexandrovců je natolik bohatý, že to nejde.

V roce 2007 vznikl soubor Mladí Alexandrovci. Jaká je jeho role vedle velkého sboru?

Djakov: Mladí Alexandrovci stále existují. Po vyučování ve škole přicházejí na zkoušky a učí se nejenom zpívat, ale také hrát na hudební nástroje a tančit. Jsou v něm chlapci i dívky, ale kandidáty na místa ve velkém sboru jsou pouze chlapci. Bohužel řadě z nich po období mutace odejde hlas, který by pro angažmá v Alexandrovcích potřebovali. Ti, kterým se nic takového nestane, mají dobrou šanci se do mužského sboru dostat.

Paní Evo, koncertujete v operních domech po celém světě. Existuje někde jinde sbor, který by se Alexandrovcům v něčem podobal?

Urbanová: Se žádným takovým jsem se nesetkala. Alexandrovci jsou unikátní soubor, který má navíc ojedinělý punc vojenského souboru. Jsou jedineční a mají tradici. Někdo se mě ptal, jestli by mohl podobný soubor vzniknout v České republice. Osobně si myslím, že u nás nemáme tak silnou pěveckou základnu, jakou mají v Rusku. Není to reálné, v úvahu tedy připadá jen vznik podstatně menšího, komornějšího sboru. Tolik znamenitých zpěváků bychom u nás dohromady nedali.

Vánoční turné

1. 12. Praha

3. 12. Ostrava

7. 12. Brno

8. 12. České Budějovice

9. 12. Pardubice

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků