Hlavní obsah

5D filmy mohou vonět a hýbat s divákem

3D filmy už dnes nikoho neohromí, ale až přijdete za pár let do kina, budete se možná divit. Při akčních střílečkách budete doslova cítit vůni střelného prachu a při honičkách v autech se s vámi bude třást sedadlo. Je ale také klidně možné, že móda zvaná 5D brzy vyšumí.

5D filmy mohou vonět a hýbat s divákem

Vůně, sprška vody nebo pohybující se sedadlo jsou některé z triků, kterými oplývá tzv. 5D kino. Nejde o žádnou sci-fi, příslušná technologie už dávno existuje a 5D kino mají ve Vídni či v Berlíně.

Proč tedy nejsou všude? Problém je v tom, že v 5D se promítají jen speciální filmy, ne běžné hollywoodské trháky. To se asi v nejbližší době nezmění, velká studia nemají zvláštní zájem dělat standardně filmy s vůněmi. Je otázkou, zda většina diváků vůbec stojí o to, aby se s nimi v kině hýbala sedačka a stříkaly na ně kapky vody.

Provozovatelé 5D kin sami říkají, že je to zatím spíše atrakce a počítají s tím, že efekty lidi časem omrzí. Proto mají kina mobilní charakter - během tří dnů se dají rozložit a odvézt. Zda někdy zamíří i do ČR, není jisté.

Anketa
Chtěli byste chodit na běžné filmy do 5D kina?
Ano
45.9 %
Asi jen výjimečně
47.5 %
Nikdy
6.6 %
Celkem hlasovalo 632 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků