Limitovaná edice bude doplněna DVD se třemi ukázkami z koncertního DVD From Brixton To Beijing, přinášejícího kromě obligátního koncertního záznamu z loňského listopadu také reportáž z cesty souboru do Číny.

Výběr Parts Of The Process má adekvátně zvolený název, protože tvorba skupiny se neustále vyvíjela. Zpočátku se soubor věnoval trip hopu, oproti Portishead však byly v jeho stylové tvorbě patrnější soulové prvky, což nic neměnilo na zastřené náladě písní první desky Who Can You Trust.

Následující Big Calm se sice nesl v podobném duchu, ale ukazoval, že skupina má mnohem širší záběr - čerpala z filmové hudby, pohrávala si elektronikou a uplatňovala ve své tvorbě prvky reggae. Oba bratři se totiž nevěnovali jen trip hopu. Před vznikem Morcheeby spolupracovali s Davidem Byrnem na albu Feelings.

Odklon od původního pojetí přišel na třetí desce Fragments Of Freedom, kde skupina čerpala z prvků soulu, rhythmandblues, funky i diska 70. let. Svým pojetím se skupina přiblížila k popovým M-People. Protože deska nebyla fanoušky, zvyklými na jiné pojetí, přijata právě kladně, trio se na zatím posledním albu Charango pokusilo skloubit původní pojetí s popovou přímočarostí Fragments Of Freedom a vše okořenit hip-hopem. Mezi hosty se dokonce objevil rappeři Slick Rick a Pace Won.

Morcheeba na Charangu syntetizuje

Morcheeba se desku od desky mění. Charango sice nepřináší takový posun jako Fragments Of Freedom inspirované diskotékovým funkem konce sedmdesátých let, ale k raným trip hopovým deskám má skoro stejně daleko.

Písně oplývají typickou uvolněnou náladou, ovšem jsou výrazně uhlazenější. Aranžmá sice jsou propracovaná, ale zvuk je mnohem čistší a projev Sky Edwards decentní, skoro jako by zpívala v exkluzivním nočním klubu, kde si nesmí dovolit bohatou klientelu rušit. Undress Me Now až na ambientně housový závěr působí skoro jako z repertoáru Sade, ale barové názvuky se objevují už v úvodním Slow Down. Rytmické ostří groovu je otupeno buď zpěvem, jako v Aqualungu, nebo smyčci, které zaznívají v Otherwise. Výjimkou jsou jen hiphopově laděné skladby, titulní Charango s rapem Pace Wona, který se objevuje i v uvolněném trip hopovém Get Along,Women Lose Weight se Slickem Rickem.

Pro rané nahrávky typickou snovou atmosférou oplývá vedle Get Along ještě Sao Paulo, What New York Couples Fight AboutPublic Displays Of Affection, kde v doprovodu zaznívá i akustická kytara.

Právě střídání výše zmíněných přístupů, které na Fragments Of Freedom chybělo, přispívá k působivosti alba, byť Big Calm zůstává stále nepřekonán. Morcheeba se totiž dokázala rozpřáhnout a vedle podmanivých sofistikovaných barových skladeb dokázala zařadit i triphopově laděné písně a vše v nebývalé míře okořenit hip hopem, aniž by deska ztratila soudržnost.