Cave už dávno není rozervancem, kterého málem zabily drogy. Zklidnil se, stal se citlivým interpretem hořkých a hlubokých balad. Jeho vývoj od divokého a vzteklého rebela, jemuž učaroval post punk, k anarchistovi a desperátovi, který mohl existovat jen v šedé zóně Západního Berlína, až k vypravěči balad, je postupný a logický.

Cave už ve svých divokých začátcích čerpal vedle post punku, ze syrového blues (viz píseň Tupelo) a vždy kladl důraz na příběhy. Postupem času se mu také povedlo všechny tyto aspekty integrálně zahrnout do své tvorby a sladit formu s obsahem.

Slibně se rozvíjející sólovou dráhu, na níž se vydal v roce 1984, když vydal album From Her To Eternity, však zbrzdila závislost na heroinu. Teprve album na Tender Pray z roku 1988 se mu podařilo plně ukázat své kvality, které potvrdil i Henry´s Dream čerpající i z australské country. I poté, co se uklidnil, fascinovaly ho bizarní příběhy, což ukázala deska morytátů Murder Ballads, na níž se objevil i duet s Kylie Minogue Where The Wild Roses Grow.

Aktuální pražský koncert je označován samotným protagonistou za sólový, což však není přesné. Spíš by se dalo hovořit o unplugged nebo poloakustickém vystoupení. Cavea, který bude zpívat a hrát na piano, v pražském Kongresovém centru doprovodí houslista a mandolinista Warren Ellis, baskytarista Martyn P. Casey a bubeník Jim Sclavunos. Vystoupení ukáže odlišnou podobu Cavea, než loňská rocková show na festivalu Love Planet.