Autorská dvojice, jejíž křídla se rozpínají od surrealistických kabaretů až po každému srozumitelnou satiru na naše současné poměry (a ta je věru vzácnější než acháty) září především v olomouckém Hořícím domě. Občas se objeví i v Morávkově hradecké říši. Praha jejími službami marnotratně pohrdla, a tak zkusili štěstí na západě Čech, kde se tak dobře daří i tvůrčímu tandemu Herajtová-Franz například.

Hurá na proces s kanibaly!

Malá žranice patří ke starším Drábkovým textům ze studentských dob. Je to na něm vidět v poněkud naivizujícím pojetí konfliktu. Víc je ale patrný talent, který během necelého desetiletí vykvetl- viz Hořící žirafy, Jana z parku, Švédský stůl, Kostlivec v silonkách nebo dosud nerealizované Embryo.

Pojetí chebské Malé žranice je strhující. Ocitáme se v přísně ochrankou střeženém objektu. Vše se připravuje na přímý přenos ze soudního procesu s kanibaly. Nechybí reklamní spoty, pokyny režiséra. Mediální kampaň, jak má být, senzace jako vystřižená ze zpravodajství Novy. Jenom obvinění se ke slovu nedostanou. Se vším se počítá. Kdykoli jim soudce udělí slovo, následuje dobře vypočítaná reklamní pauza.

Verdikt: Odnětí života patronami

Drábkova sžíravá satira je z přesně vymezené epochy, v níž "jsme my Češi víc než kdy dřív ochotni a připraveni dát televizní interview". Na mušce jsou tedy nikoli již struktury staré, ty Drábka, jemuž se naplňují "Kristové roky", tolik netrápí jako ty nové, trapné často stejně, ne-li víc. Jako ten soudní proces proměněný se stigmatem doby v akční příběh  zavánějící bulvárností a všelijak přepranými penězi. Všechno dobře dopadne: Obžalovaní jsou odsouzeni jen k "odnětí života patronami."

Na mediálním obrazu jedné ve frašku proměněné pře se podílí jako vždy Drábkovo divadelní dvojče - hudebník Darek Král. Jeho scénická muzika připomíná věčně zelené televizní seriály, ale být dokáže v pravý čas řízná. Ale dobrými výkony přispěli i herci. Inscenaci vévodí soudce, obhájce a prokurátor (Pavel Marek, Martin Jurajda, Michal M. Marek), ženským rolím pak svědkyně a Vilma Soustová (Vladimíra Vítová, Jana Nováková). Mezi muži ostrahy se prosazuje i naturščik, Rom Karel "Plíšek" Matoušek.

Západočeské divadlo Cheb - David Drábek, Darek Král: Malá žranice. Režie David Drábek, dramaturgie Zora Vondráčková, scéna Petr B. Novák, kostýmy Alžběta Vlachová, hudba Darek Král.