Nejenom diváky si dovoluji upozornit, že v Těšíně se zrovna děje cosi zázračného, co je možné jen v divadle. Po letech všelijakého trápení na téma, kdo divadlo vést a ředitelovat může a kdo ne, podařilo se v nejseverovýchodnějším kulturním koutku Česka vytvořit tým schopný odvádět dobrou práci. Má k tomu i pronikavě omlazený, ambiciózní herecký soubor.

Hrají a zpívají s radostí

Jestliže jsem předcházející cikánské hudební pohádce Nejlepší slepice se nedá koupit vytýkal hercům cikánskému temperamentu vzdálený projev, největší skok učinil soubor právě v autenticitě nasazení. Z jejich tancování, zpívání a hraní tryská radost, uvolněnost. Připišme tu zásluhu na proměně samozřejmě i choreografovi Františku Blaťákovi.

To nejlepší z Těšína

Mimořádně vydřený, ve výsledku ale perfekcionistický je zejména lehounký taneční projev v tomto oboru jinak speciálně neškolené Veroniky Korytářové v roli němé Zuzany. A když už vypichuji špičkové výkony, dobrou dispozicí pro muzikálové, místy jazzující zpívaní prokázala na premiéře Jolana Ferencová v roli černé Bellindy.

Tahouny těšínského Divotvorného hrnce se stali Libor Olma v roli přistěhovalce z Čech Josefa Nováka a Ondřej Nosálek jako pověstný vodník Čochtan, také z Třeboňska. Osvědčili se již jako Pánbůh a Čert ve zmíněné cikánské pohádce a zdá se tedy, že v Těšíně mohou na schopnosti těch dvou stavět i improvizace. Na jevišti se neztratila ani neklidná, rtuťovitá, divadlem posedlá Ivana Stejskalová coby Káča Nováková.

Hlavní jsou evergreeny

Co ještě honem pochválit? Dobré scénografické řešení Štědré doliny Iljou Hylasem, včetně dominanty portrétu špinavými penězi vládnoucího Buzze Collinse (Kajetán Písařovic) v portálu jeviště. Tím nejpodstatnějším jsou ale evergreeny: Jakpak je dnes u nás doma, Tam za tou duhou, Čert z tvých očí vyskočí, Ten kdo nemá rád, Když stvořil Bůh Adama... V Těšíně zpívají i songy, které jiní inscenátoři vypouštějí (Písnička o blahu, Když z nuzáka stane se boháč, Až se vám v hlavách rozsvítí). A moc dobře.

B. Lane, E. Y. Harburg, F. Saidy - Divotvorný hrnec. Adaptace J. Voskovec, J. Werich. Režie Miloslav Čížek, choreografie František Blaťák, výprava Ilja Hylas, hudební nastudování Vlastimil Ondruška.