King Crimson založil v roce 1969 kytarista Robert Fripp, který se vždy snažil kráčet kupředu a nikdy mu nečinilo potíže odvrhnout něco, o čem si myslel, že je to přežité. Když se mu zdálo, že forma rockové skupiny je passé, klidně ji rozpustil a nějakou dobu hrál sám.

Snaha hledat a kráčet vpřed byla patrná už v prvním období kapely, kdy se desku od desky měnilo v ročních intervalech nejen obsazení, ale i stylové zaměření . V písních se objevovaly vedle rockových prvků i postupy přezvané z vážné hudby nebo jazzu. Zvukomalebné plochy se přitom střídaly s vysloveně tvrdými skladbami . Robert Fripp také byl jeden z prvních rockových hráčů, který se věnoval ambientní hudbě, spolupracoval přitom s Brianem Enem .

Znovuobnovení King Crimson se zase stali spolu s Talking Heads na přelomu 70. a 80. let jedněmi z nejoriginálnějších reprezentantů nové vlny. O pár let později se však vytratili ze scény a Fripp se věnoval své kytarové škole a orchestrům sestaveným z akustických kytar.

Ani v polovině devadesátých let podruhé obnovení King Crimson se neobraceli jen do minulosti. Patrné to bylo zejména v pobočných ProjeKCts, již se účastnili vždy jen někteří z šestičlenného souboru, aby měli větší prostor pro hledání a experimenty. A po jedné desce Fripp zredukoval sextet na čtyřčlennou skupinou. S výjimkou zpívajícího kytaristy Belewa, známého z novovlného období kapely, se rozloučil právě se staršími hudebníky. Z basistů zůstal Trey Gunn a z bubeníků Pat Mastelotto. S nimi se představí v Praze, kde bude hrát písně z aktuálního alba The Power To Believe, kterou předznamenalo loni EP Happy With What You Have To Be Happy With. Chybět však určitě nebudou improvizace, které jsou nedílnou součástí koncetů Crimsonů.