Lynch ovšem nyní minulost nepřipomněl, naopak dal najevo, že si ocenění velmi váží. "Jsem nesmírně vděčný, že dostávám cenu na festivalu, kterým během jeho skvělé historie prošlo takové množství významných lidí," prohlásil. Vzápětí představil své nejnovější a dlouho očekávané dílo nazvané Vnitrozemská říše.

O tříhodinovém snímku se do středeční premiéry vědělo jen to, že jde o "tajemný příběh ženy, která má problém". To ostatně bylo jediné, co o filmu prozradil před projekcí sám režisér. Diváci si odnesli ze sálu stejné pocity jako z Lynchových předcházejících snímků plných tajemna, které by potřebovalo objasnit. Také Vnitrozemská říše je plná hádanek, byť umně vpletených do strhujícího děje.

Lynch se v Benátkách prezentoval mimo soutěž, takže porota, v jejímž čele zasedá slavná francouzská herečka Catherine Deneuveová, má o něco usnadněné dilema, komu nakonec udělí letošního Zlatého lva za nejlepší film. V přehlídce soutěží 21 snímků a všechny ve světové premiéře. Několik dnů si největší naději na vítězství udržoval režisér Stephen Frears se svojí Královnou, v níž zachytil život britské panovnice. Pak se ale představila Chybějící hvězda domácího tvůrce Gianniho Amelia o osudech Itala putujícího Čínou a diváci odměnili film téměř desetiminutovým aplausem - Frears to má náhle mnohem těžší.

Benátský filmový festival, vůbec nejstarší na světě, končí v sobotu.