Převezme Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a uvede film Půlnoční míle. S Dustinem Hoffmanem v něm vytvořila dvojici, která se po smrti dcery upne na jejího přítele.

Šestapadesátiletá Susan Sarandonová získala během své dlouholeté kariéry popularitu u diváků i řadu ocenění. K jejím nejznámějším filmů patří například Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louisa, Nebezpečný klient.

Sarandonová je známá i svými politickými postoji a aktivitami v záležitostech ekologie i sociálních problémů. Spolu s Dustinem Hoffmanem patřila k nejostřejším kritikům amerického zásahu v Iráku.

Mezi dalšími hosty je Končalovskij, Strick, Gitai i Kim Ki-duk

Mezi dalšími zatím zveřejněnými hosty karlovarského festivalu je například režisér Andrej Končalovskij, který tu představí svůj film Dom durakov, oceněný na festivalu v Benátkách. Do Varů ho doprovodí herečka tohoto filmu Julie Vysocká.

Na 38. ročníku MFF Karlovy Vary by se měl objevit i svérázný americký filmař Joseph Strick, který tam oslaví osmdesátiny. Pod společným titulem Pocta Josephu Strickovi festival uvede jeho přepisy slavných děl Jamese Joyce Odysseus a Portrét umělce v jinošských letech. Přehlídku jeho snímků připravuje na červenec Česká televize.

Dorazit by měl také izraelský režisér Amos Gitai, který by měl osobně uvést svou golemovskou trilogii, a po roce by se měl vrátit na karlovarský festival slavný korejský režisér Kim Ki-duk, který po mimořádném úspěchu své retrospektivy přihlásil letos do soutěže nový film Pobřežní hlídka.