Hudebník si loutku vybral za ústřední postavu klipu k písni Hot in Herre. Skladbu natočil pro vydavatelství !K7, která video nechala vyrobit u newyorské společnosti Eyeball NYC. Skutečnost o Spejblově účinkování ve videoklipu odhalil Tomáš Baldýnský, který pro server Práva a Seznamu Novinky.cz píše pravidelný seriál Baldachýn.

Odhalení Baldachýn a DJ Spejbl

O Spejblovi slyším poprvé, řekl šéf !K7

"Dosud jsem to neviděla na vlastní oči. Zhlédla jsem pouze vytištěnou podobu," sdělila Novinkám v telefonickém rozhovoru Štáchová s tím, že se na videoklip bude muset nejprve podívat se svým právním zástupcem a pak zváží další kroky. Z představení v Ostravě se však vrátí až v sobotu večer.

Generální ředitel hudebního labelu !K7 Horst Weidenmueller v e-mailové korespondenci Baldýnskému sdělil, že o Spejblovi slyšel poprvé a vyžádal si zaslání odkazu na Spejblovu fotografii. "Je to poprvé, co o něčem takovém slyším, a rád bych to viděl na vlastní oči," napsal s tím, že další vyjádření poskytne až v úterý. Redakce Novinek kontaktovala i společnost Eyeball NYC, která videoklip natočila. Prozatím však nepřišla žádná odpověď.

Štáchová: Spejbl je určen pro pobavení dětí

Helena Štáchová Novinkám sdělila, že autory nepodezírá ze zlého úmyslu. Avšak, zjistí-li jakékoli poškození Spejblovy pověsti, je připravena okamžitě zasáhnout a "jít do toho". Zřejmě ani nevědí, že loutka, jejíž kopii si koupili v Praze, je chráněna autorským právem, domnívá se Štáchová. "Spejbl slouží především pro pobavení dětí a nelze jej zneužívat pro pochybné účely," uvedla. Právě způsob, jakým autoři videoklipu Spejbla použili, a o kterém ji informoval Baldýnský, je hlavní problém. "Musím to však vidět na vlastní oči," dodala.

Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová se na konci letošního března stala z rozhodnutí pražského městského soudu majitelkou autorských práv na loutky Josefa Skupy. Plzeňský domov důchodců, který soudní spor prohrál, podle Štáchové podal proti rozsudku odvolání k vrchnímu soudu.