Tipy herce Vítězslava Jandáka

Čtu: Před vstupem do Evropské unie si pročítám knihy Roberta Briffaulta Evropa v agónii a Dny tápání. Myslím, že Česká republika Unii nepřinese agónii, ale že pro ni bude náš vstup přínosem. Zkuste si někde dát tak dobré pivo, jako je to naše.

Poslouchám: Rádio Classic FM. Tu stanici mi našel syn. Vážná hudba uklidňuje a probouzí to, co jsem pomalu ztrácel: myšlení.

Viděl jsem: Výstavu českého skláře Valera Kováče v Ostrově u Macochy. Dělá krásné řezané sklo.

Visit Of Music

Hudba byla vždy významnou složkou přestavení souboru Vizita. Jaroslava Duška doprovázeli většinou výteční muzikanti, ať už to jeho současný herecký partner, zpěvák a houslista Martin Zbrožek, kontrabasista Jaromír Honzák, bubeník Alan Vitouš, kytarista René Pařez nebo saxofonista Marcel Bárta. Ti všichni se sejdou na společném koncertu, který bude stejně jako vystoupení Vizity zcela improvizovaný. Vzhledem ke zkušenostem všech zúčastněných, kteří oplývají otevřeností, půjde o výjimečný zážitek.

Divadlo Ponec, Praha, 20:00

Maur Eduard: Marie Terezie. Korunovace na usmíření.

Cesta do katedrály svatého Víta, kde 12. května 1743 přijala Marie Terezie jako první (a jediná) žena v našich dějinách svatováclavskou korunu nebyla jednoduchá. Trvala tři roky, když dcera císaře Karla VI. musela bojovat o otcovské dědictví. Část české šlechty přijala za svého panovníka bavorského kurfiřta a pražská korunovace, jak konstatuje autor, představuje symbolické usmíření mezi panovnicí a českými stavy. Zůstal však přitom přídech jisté skepse vůči jedné z dědičných habsburských zemí.

Praha, Havran 2003, 189 stran.