Rowlingová již dříve prohlásila, že závěrečnou kapitolu sedmé knihy už má dlouho napsanou. "Poslední kapitolu mám schovanou, i když teď jsem ji malinko změnila," uvedla autorka bestselleru v rozhovoru, který odvysílal čtvrtý kanál britské televize.

"Jednu postavu jsem omilostnila, ale musím přiznat, že zemřou dvě (postavy), u nichž jsem to neměla původně v úmyslu," řekla Rowlingová. Víc prozradit odmítla, protože prý nechce být již nyní terčem nenávistných dopisů či jiných útoků. Rowlingová v interview rovněž podotkla, že chápe touhu spisovatelů zabít hlavního hrdinu úspěšné řady.

"Nikdy mne nelákalo ho (Harryho) nechat zemřít před koncem sedmého dílu, protože jsem od začátku plánovala sedm knih, a to také chci splnit," řekla spisovatelka. "Dokážu ale zcela pochopit autora, který si řekne: 'Zabiju ho, poněvadž pak nebude moci vzniknout žádné pokračování z pera jiného autora. Takhle to skončí a po mé smrti nebude moci nikdo hrdinu znovu oživit,' dodala.

Čtyřicetiletá Rowlingová napsala první dobrodružství Harryho Pottera jako nezaměstnaná svobodná matka, postupně se z ní však stala jedna z nejbohatších spisovatelek historie s odhadovaným osobním jměním ve výši více než miliardy dolarů. Knížek Harryho Pottera se ve světě prodalo už na 300 miliónů.