Vyvolávací cena byla 350 tisíc korun. Během pár minut částka vystoupala na konečných 850 tisíc, za kterou vzácný unikát odklepl licitátor pro slovenského sběratele, který ale trvale žije v Praze.

Jde o jedno z nejdražších sochařských děl prodaných na uměleckém trhu v České republice a pro kupce nepochybně dobrá investice, protože Gutfreund je mezinárodně obchodovatelný a už dnes i dostatečně slavný. Jeden z bronzových odlitků jeho portrétu Viki se vydražil u Sotheby"s v Londýně v březnu 1997 za 18 tisíc liber, v současném přepočtu za 790 tisíc korun.

V Česku loni na jaře odklepla aukční síň 1. Art Consulting Gutfreundovu hliněnou Masku s náhrdelníkem za 600 tisíc Kč, což se v prodeji sochařských děl v Praze považovalo za velký úspěch.

Umělcova smrt je záhadou

Gutfreund začínal jako kubista, ve 20. letech pak vytvořil řadu soch ve stylu sociálního civilismu. Dodnes je malou záhadou jeho smrt 2. června 1927, kdy se ve věku 37 let utopil ve Vltavě. Není jasné, zda šlo o nešťastnou náhodou nebo záměrnou sebevraždu. On sám už byl tehdy oceňovaný - od roku 1926 působil jako řádný profesor na Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze. Mimo jiné proslul i jako autor okřídleného šípu, který dodnes nesou výrobky značky Škoda.