Těsně před náměstím a okolo něj stálo několik desítek mužů s vysílačkami, kteří hlídali, zda nikdo scénu nenatáčí nebo nefotografuje. Dva fotografy, které objevili zřízenci od filmu v patře hotelu s fotoaparáty v ruce u okna na náměstí, vykázali z náměstí. "Máme celé náměstí pronajaté. Jestli nenecháte focení, postavím k vám ke každému ochranku a budou vám dávat před fotoaparát ruce. To chcete?" okřikl přítomné novináře jeden ze zřízenců natáčení.

Lidé jsou spíše otrávení

Z natáčení nejsou nadšení ani obyvatelé a podnikatelé z náměstí, kteří nemají volný přístup do svých domovů nebo přicházejí o tržby. "Musela jsem půl hodiny čekat, než jsem mohla s malou domů. Co je mi do nějakého natáčení? Já chci domů," kroutila hlavou matka tříleté dcery na okraji náměstí.

"Nemáme žádné kšefty, nikdo nesmí na náměstí. Každý, kdo přijde, se tu otočí, jede jinam. Filmaři nechtěli o žádném finančním narovnání ani slyšet. Pak ale řekli, že ve středu s námi o tom budou jednat. Vždyť naproti v konzumu zbyly dvě bedny rohlíků, kdo nám to zaplatí," kritizovala obchodnice s keramikou.

Museli vypnout zvon

Město Loket dostalo za tři dny natáčení půl miliónu korun. "Zajišťovali jsme ráno před natáčením svoz odpadků a před stavěním kulis vyklizení parkoviště na náměstí. Také jsme museli vypnout zvon kostela, který je rušil," popsal loketský starosta Jiří Kolařík (nez.).

Během natáčení proklouzl mezi ochrankou muž na kole, který vjel přímo do scény. "Tady se snad jede Závod míru," křičel muž od kamery do megafonu. Natáčení přerušil také štěkot psa v jednom z obytných domů na náměstí. Trvalo asi deset minut, než filmaři sehnali jeho majitelku, která jej uklidnila.

Rušno bylo i v malé osadě Veselov u Žlutic na Karlovarsku, kde natáčel s agentovým dvojníkem druhý filmový štáb. Za asistence policie, zdravotníků a hasičů zažila asfaltka do Žlutic pekelnou jízdu agenta 007, kterou kameramani snímali z auta i z vrtulníku.

Hlavního představitele nové Bondovky Casino Royale, jejíž některé scény se v těchto dnech natáčejí v Karlových Varech, na hradě Loket i v malé nenápadné osadě Veselov u Žlutic, angličtí filmaři střeží před dotěrnými novináři a zvědavci jako oko v hlavě. Dostat se zblízka přes kordony bezpečnostních služeb a asistující policie k Danielu Craigovi je takřka nemožné.

Není proto divu, že tam kde slavná filmová hvězda nemusí být před kamerami osobně, nahrazují ho k nerozpoznání dvojníci kaskadéři, kteří za něj také točí nebezpečné scény, jako právě ve Veselově, kde jeho pověstný vůz snímali při pekelné jízdě na místní asfaltce i z helikoptéry. Mají světlé paruky, černé brýle a příslušné obleky a dají se poznat opravdu snad jen podle bílé sportovní obuvi , tak je jejich převlečení i podoba Jamese Bonda téměř dokonalá. Craig, v černých brýlích na nose, se občas dal na náměstí do řeči s lidmi od filmu.