Von prej neuměl moc latinsky, píšou v tý předmluvě. Já taky neumim moc latinsky. Tak je mi to jako milý. Se mi líbí, jakej vypruz z toho musej mít ty latináři, co jsou zvyklí číst ty krásný cool latiny vod starejch Římanů. Taky prej nebyl moc vzdělanej, píšou v tý předmluvě. Teda jako že na svoje čásky jó, páč v šestým století nebyl vzdělanej nikdo, ale že vobecně to nejde srovnávat s tim předtim. A že to jako sám věděl, to s tou latinou a tak. Že to sice byla jeho rodná řeč, ale nikdy se jí pořádně nenadrtil, debžot.

Ale že zas je ten jeho letopisk slavnej, píšou v tý předmluvě. Že vod nikoho jinýho vo starejch Francích nic moc nevíme. Nevim teda, koho dneska ještě zajímaj starý Franky, ale slavnej prej je. Takže jako slavnej a tlustej se bezva vyjme v knihovně, myslim. Sem si ho proto na netu vobjednal, že tam psali slavnej. Tlustej nepsali.

Že jsou to prej spíš takový historky s ponaučenim, píšou v tý předmluvě. To by zas jako bylo pěkný, historky a ještě ňákej bonus. Jenže je to fakt tvárnice. Eště že tam je ta předmluva. Sem ji přečet a všechno vim, jak vám to teď vykládám. Všechno v ní tam je, v tý předmluvě, pěkně narychtovaný a shrnutý jako bagrem. Slavim s tim děsný úspěchy, páč málokdo čte tlustý cihly, nikdo je ani nevotevře a já jo a hledám předmluvy. Dycky to tak dělám, už spoustakrát. A oni ne a tak se dělá cool vzdělanec.

A je to škoda, že neotevřou. Páč ta předmluva je vážně cool a pak i ty historky, co se jen tak najdou při hledání vobrázků, co tam žádný nejsou. Třeba ta storka o Chlodvíkovi, co vypozabíjel všecku svojí rodinu a pak se ještě litoval, že mu nikdo nezbyl, ale jenom proto, aby moh kdyžtak pozabíjet eště nějakýho zapomenutýho příbuznýho. Nebo o Chrammovi, co prováděl hanebnosti a tak mu slezly vlasy z hlavy. Nebo o tom tesařovi, co byl větší než všichni ostatní a brzo umřel. A jiný.

Řehoř z Toursu: O boji králů a údělu spravedlivých

Kronika Franků Dějiny v deseti knihách

Přeložil a předmluvou opatřil Jaromír Kincl

Argo 2006

520 stran, cena neuvedena