První díl cyklu odvysílá Česká televize tuto neděli. Za projektem stojí dokumentaristka Dagmar Smržová, která také téměř polovinu dílů režírovala. Ženy vytvořily i zbylé díly. Vynutil si to údajně ředitel společnosti Febio Fero Fenič.

Například Olga Sommerová zpracovala životy otců na rodičovské dovolené, tímto filmem také celý televizní cyklus v neděli začne. Vedle zkušených dokumentaristek se na cyklu podílely rovněž režisérky, které proslavila hlavně hraná tvorbou. Otce ve zralém věku portrétovala Věra Chytilová, Irena Pavlásková točila o tatíncích se zahraniční zkušeností.

Ředitelka odboru rodinné politiky ministerstva Michaela Marksová upozornila na to, že cyklus vychází z koncepce rodinné politiky, kterou loni v říjnu schválila vláda. V ní ministerstvo navrhuje vytvořit podmínky pro větší zapojení otců do péče o děti, jejich součástí by měla být i informační kampaň. Na rodičovskou dovolenou totiž odchází v České republice stále málo otců.

Brání jim v tom zažité stereotypy, ale i ekonomické podmínky, vysvětlila socioložka Olga Nešporová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. "Nejtěžší bylo přesvědčit oslovené tatínky, že jim nechceme ublížit, že se svým kladným přístupem k rodině a dětem nezesměšní v očích ostatních, naopak jim vystoupení v tomto cyklu na atraktivitě a mužnosti jen přidá," potvrdila její slova i autorka projektu Dagmar Smržová.

Postěžovala si na to, že na ni neměl její otec mnoho času, takže dětem z filmů trochu i závidí. "Když se povede otec, tak je to paráda," dodala. Mužů na rodičovské dovolené postupně přibývá. Letos v lednu pobíralo rodičovský příspěvek 3999 mužů, v roce 2004 to bylo zhruba o 700 méně. Podle výzkumů mezi nimi převládají starší muži, jen necelá třetina jich je mladších 30 let. Na rodičovskou dovolenou podle Nešporové odcházejí zejména vysokoškoláci či manželé vysokoškolaček a muži v regionech s vysokou nezaměstnaností.