"Diváci mají prostě české seriály se známými herci rádi. Jsou to většinou nejvyhledávanější dramatické pořady," říká programová ředitelka ČT Markéta Luhanová. Pokud dokázala ČT v poslední době konkurovat komerčním stanicím, zejména nejsledovanější Nově, bylo to právě vlastním seriálem. Diváci si nejvíc oblíbili příběhy, které znají z vlastního života.

Česká současnost: satelitní městečko i náměstí

Režisér Karel Smyczek točí poblíž Prahy a ve Slaném třináctidílné Místo nahoře. Příběhy lidí, kteří se nastěhují do nového satelitního městečka, pro něj psali tři scenáristé.

"Taková vznikající komunita je vděčnou scénou pro nejrůznější konflikty a situace," míní Smyczek. Do nových domů se nastěhují nejen ti bohatší, ale i rodina, která se kvůli vlastnímu domu vydá ze všech peněz a ještě si musí vzít hypotéku. Seriál by sice neměl být úplně vážný, ale také ne karikatura. "Některé postavy k tomu svádějí, jako například podnikatel v podání Tomáše Hanáka," dodává režisér. Nerad by však sklouzl k laciné komunální satiře a věří, že v seriálu vychází humor spíš ze situací, ve kterých se jeho postavy ocitají.

Hlavní roli novináře hraje Ondřej Vetchý, jeho ženu, rovněž novinářku, Bára Munzarová. Miroslav Táborský je strojní opravář a jeho manželka, vědecká pracovnice Simona Stašová se usilovně snaží proniknout do "vyšších kruhů". Vilma Cibulková si zahraje veselou vdovu a Veronika Gajerová největší intrikánku v okolí. Smyczek obsadil snad všechny populární herce (zahraje si i Josef Somr, Jiří Schmitzer a Bohumil Klepl).

Někteří z nich si ale vyzkoušeli podobný typ práce poprvé: "To je třeba Tomáš Hanák, pro něj je to nová parketa. Jiří Lábus mi zase řekl, že od Rumburaka nepotkal takového padoucha, jakého hraje v mém seriálu." Točit se bude ještě v listopadu a celé příští prázdniny stráví režisér ve střižně. Seriál bude hotový koncem příštího roku.

Populární herci: polovina úspěchu

V Žatci právě televizní štáb dokončuje seriál o životě na malém městě. Náměstíčko napsal Jan Míka, u diváků jeden z nejúspěšnějších televizních scenáristů devadesátých let. Jeho seriály Život na zámku a Šípková Růženka předčily v oblibě jedině Moskalykovy Četnické humoresky. Náměstíčko bude třináctidílná série samostatných povídek, a i v něm hraje největšího padoucha Jiří Lábus. "Jsou to drobnokresby postaviček z malého města, jejichž život propojuje náměstí," charakterizuje seriál scenárista.

Režisér Dušan Klein zase vsadil na neklesající zálibu lidí v tajemných záhadách. V ostravském studiu natáčí seriál Strážce duší, cosi mezi detektivkou a thrillerem s prvky tajemna i jemného humoru. Po záhadách minulosti i současnosti v něm pátrá spisovatel Armín (Lukáš Vaculík) a atraktivní studentka Nelserová (Zuzana Norisová). Tvůrci ji dokonce obdařili i paranormálními schopnostmi.

Ve dvou případech se televize pokouší navázat na úspěch předchozích pořadů. V Brně dokončuje Juraj Herz Černé barony, k jehož natočení televizi inspiroval úspěch stejnojmenného filmu. Začátkem prázdnin by se měla začít natáčet další série Ranče u Zelené sedmy, jehož reprízu sledovala letos až třetina televizních diváků. Také osmý seriál Josef a Ly je, stejně jako Ranč, určený pro celou rodinu. V sedmi dílech by měl vyprávět o přátelství českého kluka a vietnamské holčičky.

Popularita seriálů z dílny České televize inspirovala i konkurenci. Televize Nova na jaře oznámila, že už v červnu začne točit svůj první seriál Pojišťovna štěstí