"Z Dvořáka se ve světě, bohužel, uvádí sotva polovina," poopravil Zinman zažité představy o jednom z nejhranějších českých skladatelů. Dvořáka nazval géniem. "Zvláště, když si uvědomíme bohatství jeho kompoziční škály," dodal.

Curyšský orchestr se stotřicetiletou tradicí je v současnosti mezinárodním tělesem s hráči ze všech koutů světa. Američan Zinman, působící ve Švýcarsku od roku 1995, je přesvědčen, že hlavní devizou souboru je specifický zvuk a nadšení jeho členů pro hudbu.

"Klasická" diskotéka

Orchestr rozšířil v nedávné minulosti koncertní nabídku ve městě o pozdní noční programy určené mladým lidem. Nejprve při nich zní klasický program, ale pak se až do časného rána promění sál v podstatě v diskotéku.

"Atmosféra je tam po celou dobu jako při nějakém rockovém koncertě," dosvědčil úspěch netradičního projektu mladý americký houslista Joshua Bell, jenž tehdy spoluúčinkoval a který figuruje i v programu dnešního společného vystoupení na Pražském jaru. Mladí podle něj při podobné příležitosti pozorně a s uznáním naslouchají i klasice.

Sociální příležitost i seniorům

Joshua Bell totiž tvrdí, že mladým jsou nepohodlné koncerty, kde se nosí obleky a kravaty. "Na hudbu chodit chtějí, ale potřebují vytvořit prostředí, aby se cítili přirozeně," prohlásil na tiskové konferenci. Jeho slova potvrzuje i dirigent Zinman: "Mladí se o hudbu zajímají, ale občas se mezi dospělými cítí ztraceni. Potřebují vlastní sociální zkušenost, potřebují si to užít v pospolitosti svých kamarádů," uvedl dnes.

Sám by chtěl dát ovšem podobnou "sociální příležitost" také seniorům, a to pořádáním dopoledních koncertů. Curyšský orchestr se podle něj může plně soustředit na hudbu a nemusí se trápit financemi. Vedle příspěvku sponzorů a výnosů z prodeje vstupenek totiž plnou polovinu rozpočtu kryje subvence poskytovaná městem.