Důvodem je skutečnost, že nový šéf opery Martin Otava se zhruba půl druhého měsíce po svém jmenování k 1. březnu letošního roku přihlásil do konkursu na ředitelský post v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

Podle náměstka primátora Rostislava Slavotínka (KDU-ČSL) by měl Otava odstoupit. "Pro mne to znamená ztrátu důvěry vůči Otavovi, který se zapřísahal, že je to téměř jeho životní cíl řídit operu v Brně. Pokud dnes říká, že nebyl seznámen s čísly jež se týkají hospodaření divadla, není to pravda," řekl Slavotínek s tím, že personální řešení je zcela v kompetenci ředitele Národního divadla Brno. Otava novinářům řekl, že v brněnské opeře narazil na neprůhlednou finanční politiku, o níž při konkurzním řízení nevěděl.

Zatímco jeho nový ředitel Jan Zavarský v Otavově počínání pochybení nevidí a nadále s ním v čele opery počítá, současný pověřený ředitel divadla Zdeněk Prokeš s počínáním Otavy nesouhlasí. Pražský režisér Martin Otava se funkce šéfa Janáčkovy opery ujal na počátku března jako vítěz výběrového řízení.