Připomeňme, že v roce 1971 byla na scéně Mahenova divadla uvedena jevištní montáž Idiot, o jednadvacet let později Camusova adaptace románu Běsi. V roce 1995 Kaloč vytvořil scénickou kompozici Bratři Karamazovi a v červnu 1997 byla uvedena dramatizace románu Zločin a trest z pera Aleny a Jaroslava Vostrých. Premiéra Hráče bude v pátek v 19 hodin.

"Na rozdíl od předchozích čtyř nemá tento román tak široký a vyhrocený společenský záběr, ale s nemenší naléhavostí se věnuje člověku spalovanému vnitřní osudovostí a vlastní vášní, a to nejen vášní ke hře. Je to bezpochyby hodně velké téma. Jako žánr by se posunul od tragédie ke komedii," píše dramaturg Miroslav Plešák. Dodává, že komičnost, vycházející z pravdivé lidské situace, neschází ani v nejvážnějších kapitolách Dostojevského románů.

Bude i funkční ruleta

Východiskem pro dramatizaci byl pro Kaloče nový překlad Milana Dvořáka. Jeho stěžejní činností je sice tlumočení, věnuje se však rovněž překladu. Protože trpí vážnou zrakovou vadou, používá technické pomůcky, pomáhají mu i jeho nejbližší. Z ruštiny přeložil například texty Vladimíra Vysockého, Alexandra Galiče, novelu Moskva-Petušky od Venědikta Jarofejeva a další. Z angličtiny překládá do češtiny zejména díla z literatury faktu a dokumentární knihy.

V Hráči uvidíme v roli, označené On, Davida Kaloče, bábrlinku ztvárňuje Jana Hlaváčková, generála Zdeněk Dvořák, dále hrají Eva Novotná, Bedřich Výtisk, Antonie Talacková a mnoho dalších. Podle Plešáka se diváci mohou těšit na funkční ruletu, kterou zhotovili v divadelních dílnách. "Opravdovou by majitelé kasina nepůjčili, mohla by se poškodit," dodal dramaturg.