Tipy zpěváka Roberta Urbana

Čtu: Momentálně čtu Williama Shakespeara, Komedii plnou omylů, protože na konzervatoři, kde studuji, děláme v oboru herectví dialogy. Je velmi složitý na chápání, takže zatím nedokážu přesně rozlišit, co všechno chtěl říct. Čtu také knížku o Titaniku. Zajímá mě ten příběh.

Poslouchám: Z české scény Support Lesbiens, Kamila Střihavku, Helenu Vondráčkovou, chtěl bych si udělat čas na Monkey Business. Ze zahraničních Celine Dionovou, klasiku jako The Beatles a Simona s Garfunkelem.

Viděl jsem: Jak jsem už naznačil, zaujal mě film Titanic, je velmi krásný. Říkal jsem si také, že něco bude na Matrixu, i když je to fikce.

Surfuji: Internet mám doma a surfuji, ale je to časově náročné. Většinou se koukám na stránky, které se týkají muziky. Objevil jsem si doménu 1000her, ta mě uchvátila.

Simply Red: Home

"Pro chlapa je těžké žít bez ženy / A žena potřebuje chlapa, ke kterému by se přitiskla... V kapse mám peníze," zpívá Brit Mick Hucknall ze skupiny Simply Red v syntetické písničce Money In My Pocket (Plan B Mix). Na nové desce je všechno při starém: nejzajímavějším nástrojem zůstává Hucknallův sametový vokál, texty se točí kolem lásky a chvil, kdy žádná není, hudba se opírá o popsoulové kořeny a piano, občas se ozve saxofon, jindy vystoupí na povrch smyčce. Tu a tam se zrychlí tempo. Vše plyne klidně, nevzrušivě - možná až moc.

Universal Music, 43:08

Ian Czech: Afghánistán

Ianovi Czechovi bylo dáno prožít několik měsíců s afghánskými bojovníky zvanými mudžahídi a tato zkušenost ho přivedla k napsání svazku nazvaného po zemi, o níž mluví celý svět. "Domnívám se, že je-li teroristický útok na New York dílem bin Ládina a potřeboval-li na jeho přípravu několik let, jak se všeobecně proklamuje, určitě to neudělal jen proto, aby jej posléze chytili v nějaké jeskyni jako malého kluka a postavili před soud. Obávám se hlubších záměrů," píše autor. Jeho reportáž je tak knihou, která mluví o světě, v němž také žijeme.

Mladá fronta, 120 stran