Dalších rolí se ujali Jaroslav Satoranský, Ljuba Skořepová, Josef Somr, Jiří Lábus, Jiří Schmitzer, Vladimír Kratina, Filip Tomsa a další.

Paulo Coelho napsal Alchymistu (O Alquimista) v roce 1988 během patnácti dnů. Nechal se inspirovat sbírkou Tisíc a jedna noc, proto zvolil téměř pohádkové vyprávění o cestě mladého španělského pastýře Santiaga za zakopaným pokladem a smyslem života. Ihned po vydání si knihu oblíbila zejména brazilská mládež. Dnes je přeložena do šestapadesáti jazyků a filmová společnost Warner Bros nedávno projevila zájem převést ji na plátna kin.

Román, který ovlivní

"Ztvárnit v audiopodobě Alchymistu mě napadlo hned, když jsem ho poprvé četl," řekl Právu režisér Jiráň. "Připadl mi optimistický poselstvím, že každý můžeme nějakým způsobem ovlivnit naplnění svých osudů a svého životního příběhu. Pak jsem se dočetl, že se kniha stala velice oblíbenou mezi mládeží, což mě naplnilo dalším optimismem. Měl jsem radost z toho, že se mladá generace nechala ovlivnit něčím jiným, než co je běžně k vidění v televizi."

První problém, na který tvůrčí tým narazil, byla skutečnost, že se v Čechách audioknihy příliš neprodávají. Rozřešení přinesly spřízněné duše ve vydavatelství B&M Music, které se rozhodly pro úzkou spolupráci, a rovněž sponzoři. Natáčelo se v loňském roce ve studiu Svengali, odvážnou ethnorockovou hudbu coby doprovod složil Zdeněk Zdeněk.

"Hledačství Santiaga je původní, čisté. Já osobně už se cítím trochu za zenitem toho původního hledání, ale uvědomil jsem si, že aby člověk nezakrněl, měl by pořád něco hledat," řekl Právu představitel Santiaga, David Novotný. "Ten příběh mě určitě ovlivnil. Vcítil jsem se do Santiaga, který hledá poklad a bylo to velmi povznášející," prozradil osmnáctiletý konzervatorista Filip Tomsa, jenž se ujal role velbloudáře.

Citlivé obsazení

Jiráň se rozhodl knižní verzi Alchymisty nezkrátit, čímž vyšel vstříc mistrně odvedeným Coelhovým dialogům. Aby dosáhl potřebné nálady, přijal i na první pohled vedlejší vjemy, které linii příběhu obklopují. Odkryl krásu zpěvu ptáků, něžnost větru i sílu uvolňující hudební složky. Zdeněk Zdeněk pravda napsal místy až příliš "agresivní" předěly, ovšem v celkovém kontextu jsou funkční.

Volba představitelů knižních postav byla šťastná. Santiago Davida Novotného je patřičně naivní a plný toužebného očekávání, moudrost krále v podání Josefa Somra takřka dechberoucí a Jiří Schmitzer v roli Alchymisty jako by skutečně procházel písečnou pouští: z hlasu lze cítit patřičnou únavu a spoustu zkušeností.

Diskutabilní mohlo být snad jen obsazení Marka Ebena do role vypravěče, neboť má na přednášení Coelhových životních pravd možná příliš mladý hlas. Vzhledem k jeho životním i hereckým zkušenostem ale roli zvládl. Omladil ji a potvrdil, že tenhle příběh je pro každého.