"Rádi bychom sem přijížděli častěji," řekl houslista a zpěvák Karel Holas. Čechomor již v Polsku několikrát hrál, většinou ale pouze v příhraničních městech. "Do Varšavy jsme zavítali poprvé. Diváci a posluchači jsou hodně podobní těm, na které jsme zvyklí z koncertů v České republice a na Slovensku. Ne snad, že bychom si rozuměli úplně ve všem, ale máme k sobě velmi blízko," pochválil si Holas polské publikum.

Na rozdíl od jiných českých muzikantů, jako je třeba Jaromír Nohavica nebo ostravská skupina Kryštof, však Čechomor zatím neuvažuje o překladech svých písniček do polštiny. "V Polsku ale vidíme velké možnosti, vždyť je to téměř čtyřicetimilionová země," podotkl Holas.

Skupina ale podle něj nezapomíná ani na české fanoušky. "Měsíce leden, únor, březen jsou obdobím, kdy se moc nehraje, ale teprve se vymýšlí a dotváří," poznamenal. Po loňské desce Co sa stalo nové si prý letos Čechomor od dalšího natáčení odpočine.

"Pravděpodobně ale vydáme DVD z materiálu, který jsme natočili loni v červnu s našimi hosty v Praze. Vymýšlíme, co k tomu ještě bude. Na konec léta připravujeme mimo jiné koncertní turné," prozradil Holas. Ani po osmnáctileté kariéře podle něj nemá Čechomor problém s inspirací. "Pokladnice lidových písniček, ze kterých čerpáme, je v podstatě bezedná. Vždy se nám povede najít něco, co nás zajímá a co obohatí nás a snad i lidi, kterým se naše muzika líbí. Jeden lidský život je k vyčerpání zásoby lidových písní i málo," míní Holas.