Na scénáři režisér spolupracoval s Martinem Skalským. Byl oceněn například v Amsterodamu a v Lipsku. Cenu diváků a zvláštní cenu poroty získal na festivalu Jeden svět, nejlepším českým dokumentem se stal na MFF v Jihlavě, získal cenu Josefa Velka, velkou cenu Ekofilmu a také cenu ministerstva životního prostředí.

Podle producenta Vratislava Šlajera jde o napínavý a přitom zábavný dokument odhalující spojení lidstva s nejdůležitější surovinou na světě - ropou. "Film putuje po ropných skvrnách, noří se do tragikomických situací, sleduje podoby korupce, odkrývá vrstvy globalizace, vydává svědectví o osobním boji a zkoumá skutečnou moc černého zlata," charakterizoval ho Šlajer.

Porota festivalu Jeden svět ocenila působivost tohoto příběhu a jeho silnou vazbu na svět, ve kterém žijeme. "Rafinovaně pod rouškou seriózních novinářů, ale i v humorném stylu s přístupem Švejka, se tým z Prahy vydává zkoumat proslavená ropná pole v okolí ázerbájdžánského Baku. Díky předkládané naivitě a částečně pomocí skryté kamery se jim daří odhalit a předvést pozadí vzájemných vztahů v celé síti korupce, nenasytnost po zisku a zneužívání moci," uvedla jury v Lipsku, která mu přisoudila ocenění jako nejlepšímu východoevropskému dokumentu.

Porota Ekofilmu poukázala na obdivuhodnou odvahu autorů, se kterou riskovali velkou škálu případných sporů se státními orgány cizího státu bez ohledu na pravděpodobné případné důsledky.

Podle Šlajera bude snímek Zdroj uveden v roce 2006 na dalších přehlídkách, mimo jiné v Terstu, Linci, Albě a Londýně. Divákům je k dispozici i na DVD. "Doplňují je české, anglické a ruské titulky a jako bonus animace z filmu," dodal Šlajer. Cena DVD je 249 korun, studenti je získají se slevou 199 korun. Podrobnosti jsou na internetové adrese www.bionaut.cz.