"Omlouváme se řidičům, ale jinak to letos nejde, čekáme příliš mnoho lidí," řekl hlavní organizátor sobotní rekonstrukce bitvy Napoleonovy armády s vojsky císaře Františka a cara Alexandra Miroslav Jandora.

Letos se u příležitosti dvoustého výročí bitvy u Slavkova na zdejších polích střetne téměř 4000 členů klubů vojenské historie z 22 zemí kavalerie bude čítat 200 koní a počet návštěvníků je předem těžko odhadnutelný. V sousedství dálnice D 1 již vyrostly tribuny pro 4500 diváků, dalších zhruba 25 000 lidí může bitvu na ploše 49 hektarů sledovat z míst k stání.

Zatímco dálnice se změní v parkoviště pro osobní vozy, autobusy budou u Tvarožné parkovat na silnici mezi Brnem a Rousínovem. "Na všech důležitých místech budou policisté včas informovat. Šanci dostat se na místo ovšem nemá ten, kdo přijede na poslední chvíli," řekl Jandora, podle kterého je ovšem nejlepší odstavit auta v Brně a na místo rekonstrukce jet kyvadlovou dopravou.

"Cena jízdenek je již zahrnuta ve vstupném," dodal. Podle informace Dopravního podniku města Brna bude v sobotu od 9 do 18 hodin v provozu mimořádná autobusová linka mezi brněnským Hlavním nádražím a motorestem Rohlenka v Tvarožné. Podrobnosti o dopravě najdete na www.dpmb.cz