Po molu kráčí hokejistka se zlatou helmou vyšperkovanou třásničkami a roztomilou žabičkou jako reprezentantka maskulinního směru. Za písně Edith Piaf připlouvá famme fatale v elegantním plisé následována modelkou klasického ženského stylu v zástěře a s pánvičkou v ruce. Zazní rachot koleček skatu a jsou zde mladé rebelky, jejichž oblečení je dokonalou negací bárbínovských šatiček. Když na molo přikvačí rozjívený transgender v halence a sukni a obtančí právě pózující kolegyni v šatech gotického stylu a se sličnou kamennou tváří, naklání se ke mně vedle stojící fotograf: "Hele, je to ženská nebo muž?"

"A není to jedno?" zní moje odpověď.

Tělo na celý život

Letošní devátý ročník Aprilesu nese motto: Moje tělo je Ona. Je to tělo, které nás provází celý život. Máme k němu různé postoje a o nich tu chceme o víkendu diskutovat, uvádějí lesbické dostaveníčko organizátorky z volného sdružení lesbických a bisexuálních žen žijících v ČR. "Chci otvírat témata, která byla dlouhou dobu tabu. A s tabu se moc dobře nežije," vysvětluje dokumentaristka Helena Třeštíková, proč nad letošním festivalem převzala záštitu.

Hostky Aprilesu

Vedle ní má letošní ročník několik dalších "hostek", jak přizvané osobnosti nazývají organizátorky. Je mezi nimi Erica Fischer, zakladatelka 2. vlny rakouského ženského hnutí, mluvčí Strany zelených spolkového státu Hamburg Farid Müller, dokumentaristka Andrea Majstorovičová, socioložka Jiřina Šiklová a další.

Ale co ti venku?

V sobotu čeká účastnice festivalu řada přednášek, debat, workshopů a filmů. Den zakončí party v klubu Industry 55. Mezi účastnicemi festivalu jsou nejen lesby, které svou orientaci daly svému okolí jasně najevo, ale i ty, jež zatím tápou a případný coming out mají teprve před sebou.  

"Copak my tady, nám je tu fajn. Ale co lidi tam venku? Bylo by potřeba změnit jejich reakce na nás," říká mladá žena v bílém svetru. Ale socioložka Jiřina Šiklová je přesvědčena, že xenofobie české společnosti už je na ústupu. "Karl Popper by byl potěšen, že za deset let je možné vytvořit tak otevřenou společnost," chválí výsledek snah lesbického sdružení.