Cena Křišťálové oko je udílena fotografii, kterou mezinárodní porota v soutěžních kategoriích hodnotí jak z hlediska novinářského i estetického a která nese významné poselství.  

"Vítězná fotografie zobrazuje okamžik vrcholného štěstí a lásky. Štěstí člověka, který zvítězil sám nad sebou, a vzájemnou lásku otce a dětí. Pro silné emoce divák téměř nevnímá závodníkovo tělesné postižení, " těmito slovy se vyjádřila Mezinárodní porota k vítězné fotografii.

Porotce Shahidul Alam řekl o vítězném snímku: "Posuzovat fotografii je těžká věc. Není to zápolení, kde můžeme výkon přesně změřit či zvážit. Hledali jsme snímek roku, jenž by nabízel poselství. Který by měl novinářské kvality - čili sděloval zprávu o něčem, co se stalo, a současně by to bylo i kreativně působící fotografické dílo. Jirsův snímek jsme vybrali jako symbol lidské důstojnosti. Člověk dokázal zvítězit nad sebou. Je to příběh o lásce a životě, citu a odhodlání. Fotografie šťastná i smutná, jež velice silným a strhujícím způsobem představuje mezilidské vztahy. O sportu přemýšlíme často jen z hlediska dosažených výsledků a rekordů. Toto je však především oslava života, lidského štěstí a solidarity. Myslím, že volba fotografie z aténské paralympiády na hlavní cenu Czech Press Photo byla šťastným rozhodnutím mezinárodní poroty."

"Vítězství jsem nečekal, myslel jsem, že získám ocenění v kategorii Sport," řekl Jirsa. Mezi sportovními snímky dostal Jirsa druhou cenu za sérii fotografií zahrnující i tu vítěznou. Handicapované sportovce fotografuje již od roku 1996. Poznamenal, že zatímco na snímku je vidět, že cyklista nemá pravou ruku, chybí mu i jedna noha. "Jezdí přitom na kole užívaném zdravými sportovci," dodal obdivně.

Křišťálové oko předá prezident

Jirsa obdrží křišťálovou cenu z rukou prezidenta republiky Václava Klause na vernisáži 14. listopadu v Božíkově síni Staroměstské radnice, která zahájí putovní výstavu CZECH PRESS PHOTO 2005. Výstava potrvá na Staroměstské radnici do 30. ledna 2006. Zároveň s oceněním převezme laureát ceny finanční odměnu ve výši 120 tisíc korun.  

Porota oznámila i výsledky všech osmi dílčích kategorií; výsledky Grantu Prahy provázeného stipendiem ve stejné výši, pořadatelé ohlásili již v neděli. Jeho držitelem se stal již podruhé Karel Cudlín, který by měl nyní rok dokumentovat kulturu v hlavním městě. Cenu dostal za fotografie Baletu Národního divadla a vyhrál s nimi i kategorii Umění.

Vítězové jednotlivých kategorií

Aktualita Jan Šibík, Reflex První dny po tsunami, Galle, Srí Lanka, prosinec 2004
Reportáž Joe Klamar, AFP-Agence France Presse Srebrenica 10 let po masakru, 8.-11.7. 2005
Lidé, o nichž se mluví  Jan Zatorsky, Týden, Instinkt, Nedělní Svět Ministr Pavel Dostál, 20.5.2005
Každodenní život Joe Klamar, AFP-Agence France Presse Novorozenci a hudba, Košice, 10.8.2005
Portrét Martin Kollar, Agence VU, Paris TV reportéři, New Orleans 2005
Sport  Roman Vondrouš, volný fotograf Křivkův memoriál, Pardubice, 28.4.2005
Příroda a životní prostředí Joe Klamar, AFP-Agence France Presse Hraví koně, březen 2005
Umění Karel Cudlín, volný fotograf Balet Národního divadla, říjen - červen 2005

Všechna udělená ocenění včetně šesti čestných uznání a cen rozdávaných fotografickými firmami neleznete zde