Nepamatuji, kdy taneční (či spíše baletní) představení v naší zemi zaplnilo Sportovní halu, a pokud se týká ovací ve stoje, srovnatelné jsem zažil snad jen na koncertech Luciana Pavarottiho či Plácida Dominga.

Třicetičlenný soubor, který je vpravdě světovou megahvězdou, přináší velmi atypickou baletní kreaci, která je sice ryze komerční, ale špičkovými tanečními výkony, dokonalým scénickým zpracováním (včetně světelných a pyrotechnických efektů) i hudebními kvalitami působí až takřka nadlidsky dokonale. Navíc propojuje hudbu ze záznamu s výbornými živými výkony (zpěv, houslové duo).

Základem je irský folklór

Základem je irská melodika mohutně zabalená do popového elektronického zvuku z dílny skladatele Ronana Hardimana, který do celého tvaru vkomponoval množství dokonalé scénické muziky, balad i irských tanců. Tak trochu připomíná Vangelise i Jeana Michela Jarreho.

Umění tanečníků i muzikantů vychází z tradičního irského folkloru, obohaceného o rychlejší popové melodie, moderní tanec a především step. "Není to balet, není to step, není to ani flamengo. Musel jsem vytvořit něco úplně nového, protože všechno ostatní mi nepřišlo jako úplně to pravé," prohlásil autor projektu, tanečník a choreograf Michael Flatley, který tančíval hlavní roli Pána tance a v posledních letech působí jako umělecký ředitel ansámblu.Michael Flatley.

Taneční výkony jsou ohromující, tanečníci se vyznačují neskonalou výdrží a umem zahrnujícím klasickou techniku, výrazový tanec a především strhující step. Vše je zahaleno do tajemného příběhu boje dobra a zla irských a keltských mýtických postav a elfů. Autorem představení je

Jeden úspěch za druhým

Od slavnostního uvedení v Dublinu v roce 1996 vidělo představení na padesát miliónů diváků. Praha byla do úterý jedním z mála velkých měst, kde Lord Of The Dance nevystoupili. Největší úspěch soubor zažil ve Velké Británii, kde se mu podařilo vyprodat arénu ve Wembley jedenadvacetkrát za sebou. Videozáznamu představení se dosud prodalo osm miliónů kusů(12 platinových ocenění), cédéčko s hudbou z tohoto projektu bylo hned po vydání též platinové.

Před šesti lety ansámbl exceloval na předávání filmových Oscarů, tehdy ještě Lord Of The Dance existovali jako jeden soubor. Mamutí úspěch později způsobil, že se rozdělili na tři soubory. Jeden pro objíždění Evropy, druhý pro objíždění Ameriky a třetí nastálo v Las Vegas. I ten evropský má formát megahvězdy pop music, takže si s sebou všude vozí kromě obrovského světelného parku i vlastní prádelnu a kuchyni.