Tvůrce akční manželské komedie Mr. & Mrs. Smith vytáhl s pomocí mladého dravého scenáristy Simona Kinberga na manželství s těžkým kalibrem. Odcizující se manželé, které hrají krasavci Brad Pitt a Angelina Jolieová, jednoho dne s překvapením zjistí, že oba po léta tajně pracovali jako profesionální zabijáci, dokonce pro konkurenční firmy. Od té doby jsou jejich domácí hádky o závěsy, rozpačité večeře, sexuální abstinence a denní kyselé úsměvy okořeněné o kulišáckou zápletku. Podle zákonů jejich byznysu musí jeden druhého zabít. Hrají si tak doslovně s úslovím, že co vás v manželství nezabije, to vás posílí.

Z takového rozjezdu může být buď slátanina, anebo oživující varianta třeba starého Hustonova snímku Čest rodiny Prizziů. Film Mr. & Mrs. Smith je ale o dost více pohádkou nabitou spíše energií a adrenalinem, takže by se možná hodil pro terapeutické účely do manželských poraden k vybití. Ačkoliv Brad Pitt nemá na to, aby hrál "obyčejného" skutečného manžela, vypadá spíše jako přerostlý floutek, a Angelina Jolie zase připomíná rozmazlenou modelku, která se z lásky rozhodla, že třeba zkusí milému vařit. Jenže ouvej, jemu nechutná.

Na druhou stranu: kolikrát jste chtěli svou drahou polovičku roztrhnout jako hada, ale nemohli jste na ni beztrestně vyprázdnit zásobník kulometu a zdemolovat u toho s rozkoší celý kvartýr. A nakonec ještě v troskách a v krvi pochopit, že vlastně přes všechna neporozumění a hádky k sobě nadosmrti patříte.

Ve filmu najdete svěží vtipy na klasické stereotypy domácího soužití, stejně jako očekávané, z prstu vycucané hlášky zabijáků. Co film nemá, ačkoliv to hlásá, je hustá erotická atmosféra. Nepomůže ani pistole za podvazkem, lesklý kožený sexy obleček, ani divoké milování po vzájemné střelbě. A to "dekadentní" tango v restauraci je tak křečovité, až to i diváky víc bolí než vzrušuje.

Když celá akční zápletka je jen hrou s pistolkami, zůstává poučení, že člověk by měl být kvůli té své kočičce či svému partnerovi tvrdý, rozhodný a bojovat o ně, ačkoliv jim nerozumí, nedostává od nich prostor ani pocit opory. Pomož mu pak pánbůh.

Mr. & Mrs. Smith, USA (2005), 120 min.
Režie: Doug Liman, scénář: Simon Kinberg, kamera: Bojan Bazelli, hudba: John Powell.
Hrají: Brad Pitt, Angelina Jolie, Vince Vaughn.