Pro německou kinematografii je to další potvrzení jejího stoupajícího věhlasu, pro diváky především zážitek z díla, které lze v nejlepším smyslu nazvat "starým dobrým filmem".

Příběh židovské rodiny

Středostavovská německá židovská rodina: Walter Redlich je úspěšný právník, Jettel milující žena, která s radostí plní své poslání být dobrou manželkou a matkou. Dětství pětileté Reginy je veskrze šťastné.

Jenže se píše rok 1938 a Německo je sevřeno stále drastičtěji dopadající pěstí nacismu. Walter ví, že už není nač čekat a svou rodinu odváží od jisté smrti do nejistého bezpečí. Obživu nachází pod rovníkovým sluncem Afriky, na malé usedlosti uprostřed křovinaté keňské savany, kde dře do úmoru (samozřejmě nikoliv jako právník) pro britské farmáře.

Zatímco pro Waltera je Keňa jednoznačným a jediným východiskem k přežití, Jettel zpočátku pravý smysl útěku nedochází.

Odlišný nový svět

Tady přece nemohou zůstat: do chatrče se plesové šaty ani rodinný porcelán evidentně nehodí a Jettel je ani nehodlá vybalovat. Jak dny a týdny běží, láska začíná dostávat povážlivé trhliny nejen na moskytiérou zahaleném manželském loži, ale i tváří v tvář poznání, že muž sám a neodvolatelně rozhodl, co je pro rodinu dobré.

Jedině malá Regina je dál radostná a šťastná. Začíná žvatlat svahilštinou, vše neznámé přijímá s nadšením, jako první objevuje kouzlo divukrásné země i nových přátelství.

Starý dobrý film se silným námětem

Režisérka Caroline Linková natočila film Nikde v Africe podle autobiografické knihy novinářky a spisovatelky Stephanie Zweigové. V jejích vzpomínkách měla základ reálně silného příběhu, který vypráví se skutečným citem, bez laciného sentimentu: Redlichovi utekli před smrtí, ale jejich láska přežít nemusí - to je hlavní téma filmu. Pod ním se v několika vrstvách odvíjí témata ostatní. Politické a společenské souvislosti doby, schopnost přijímat v jiném kraji jiný mrav, relativita potřeb a tužeb v odlišných podmínkách života, síla a hodnota přátelství, zrozeného z nejprostších situací všedních dnů...

Největší proměnou prochází logicky Jettel, již výborná herečka Juliane Köhlerová obdařila přesvědčivostí v citech i jednání ženy, zasažené až do morku kostí postupným a drtivým poznáním reality v někdejším i současném domově. Gruzínský herec Merab Ninidze jako Walter měl jednostrunnější roli - on od počátku ví, co musí - ale jeho mužný exteriér i chování diváky po celou dobu ujišťuje, že takoví muži se prostě neopouštějí. Tím napínavější je ovšem sledovat, jestli si to včas uvědomí také jeho žena. Malá Lea Kurkaová dojímá stejně tak dětsky neochvějnou láskou k velkému černému kuchaři Owuorovi jako důvěrou v domov, který je přece tam, kde se lidé mají rádi.

Přidáte-li k tomu všemu ještě úchvatnou, exotickou krajinu, z níž kameraman Gemot Roll stvořil mnohem víc než jen kulisu příběhu, máte před sebou klasický dobrý film: s talentem a profesionalitou vyprávěný silný, cituplný příběh.

Nikde v Africe, Německo 2001, scénář a režie: Caroline Linková, kamera: Gemot Roll, hrají: Juliane Köhlerová, Merab Ninidze, Matthias Habich, Sidede Onyulo, Lea Kurkaová a další