Není divu, KT Tunstall na ně vtěsnala cosi přitažlivého. Magnet, který láká a přesvědčuje o tom, že zmíněná deska je skutečným klenotem na přehlučené a přetechnizované scéně.

Eye to the Telescope je vyrovnaná kolekce připomínající uměleckou srážku Alanis Morissette, skupiny Texas, Sheryl Crow a Janis Joplin, té zvláště kvůli atmosféře písniček, neboť KT Tunstall tak jiskřivá zpěvačka není. Pravda však je, že zpívá procítěně: kupředu ji totiž nežene touha trumfnout všechny jmenované. I kvůli tomu je kolekce velmi civilní, otevřená a v textech intimní, jak by to mělo u špičkových písničkářek být.

V žilách KT Tunstall koluje čínská i skotská krev. Vyrůstala v univerzitním městečku St. Andrew's jako adoptivní dítě. "Žila jsem s vědomím, že můj život mohl skončit na milión jiných způsobů. Díky tomu je pro mě přítomnost na tomhle světě velkou otázkou. Někdy šílím," přiznává.

Spojení písmen KT před příjmením si vymyslela sama. Soudí, že je to rozhodně lepší než Kate, jak má vepsáno v rodném listě.

"Mé skladby jsou studiem drobných, byť konkrétních situací a příhod. Jsou to takové kuchyňské písničky: jako bychom nad kávou rozmlouvali s cizím člověkem. Anebo jako by mimozemšťan přistál na zemi, aby si udělal výzkum lidských emocí a následně o tom nahrál desku," usmívá se Skotka, když vysvětluje, jak je možné písničky na její kolekci uchopit. Jejím oblíbencem je David Bowie, konkrétně album Hunky Dory (1971).

"Ta nahrávka na mě měla obrovský vliv. Zamilovala jsem se do kosmických témat," přiznává. "Jako dítě jsem četla sci-fi. Můj táta je fyzik, a když jsme byli malí, často bral mě a bratra do laboratoře. Měl také klíče od observatoře St. Andrew's University a v noci nás budil, abychom se šli podívat na Halleyovu kometu. Odtud je název desky: Oko na teleskopu."

KT Tunstall: Eye to the Telescope EMI, 45:07