Jeho jméno se ale objevilo i pod neméně slavným románem Džungle před tabulí. Jak dnes informovala spisovatelova literární agentka, příčinou úmrtí byla rakovina hrtanu.

V seriálu z 87. revíru, který zahrnuje padesátku příběhů, se Ed McBain ukázal jako dokonalý znalec policejní vyšetřovací rutiny ve velkoměstě podobném New Yorku, v němž spisovatel mnoho let žil. V roce 1986 ho za jeho detektivní tvorbu ocenil spisovatelský svaz Mystery Writers of America velkou cenou za celoživotní dílo. V roce 1999 obdržel obdobně prestižní ocenění Cartier Diamond Dagger i v Británii, a to jako vůbec první americký autor.

Hunter se podílel i na adaptaci scénáře mimořádně úspěšného trháku Ptáci režiséra Alfreda Hitchcocka i na dalších scénářích, vesměs podle svých literárních předloh. V těchto přepisech se objevili i herci slavných jmen jako Kirk Douglas a Kim Novaková.

Původním jménem Salvatore Lombino

V roce 1954 vyšlo Hunterovi drama ze školského prostředí Džungle před tabulí, které se o rok později dostalo i na filmová plátna s Glennem Fordem a Sidneym Poitierem v hlavních rolích. V tomto díle Hunter literárně zpracoval zkušenosti s násilím mezi žáky, které získal jako učitel ve velkoměstské škole.

Hunter alias McBain se ve skutečnosti narodil v roce 1926 v New Yorku jako Salvatore Lombino. Psát začal za druhé světové války, když sloužil u vojenského námořnictva. Pro změnu jména se rozhodl, protože byl přesvědčen, že nakladatelé by ho jako autora s italskými kořeny odmítli.