Svými právníky už hrozilo BBC, Guardianu, obchodu s čajem, princi Philipovi, odborům i dětskému divadelnímu souboru. Všichni ustoupili, Steelová s Morrisem ne. Trvali na tom, že firma vyrábí nezdravé jídlo, že vykořisťuje své zaměstnance, lže o recyklaci odpadů atd. Následující proces, ve kterém se tvrzení z letáku rozebírala jedno po druhém, znamenal pro McDonalds takovou ostudu, že začal žebrat o mimosoudní vyrovnání.

A nebo jinak.

Když se podíváte na štítek svého značkového oblečení, možná objevíte nápis Made in China, Myanmar, Pakistan, Malaysia... Můžou to být boty Nike, Reebok nebo Adidas, tričko Diesel, džíny Levis či GAP, cokoliv. Většinu toho, co máte na sobě, pravděpodobně vyrobily nezletilé holčiny během dvanáctihodinové směny za peníze, za které si nepořídí ani slušné jídlo. Značkové firmy přemísťují svou výrobu do třetího světa kvůli levné a bezbranné pracovní síle, ale oblečení nezlevňují ani o halíř. Rozdíly mezi výrobní a prodejní cenou jsou astronomické. Lidé z Evropy a USA jsou pro nadnárodní společnosti dobří jako zákazníci, ale už ne jako zaměstnanci.

A tak dále.

Kniha Bez loga přináší takových skutečností, ale hlavně dokladů, důkazů a svědectví pět set stran. To je její plus i mínus. Co je pět set hustých stránek proti jednoduché síle značky?

Už pustit se do čtení takové cihly chce odvahu. Odměna ale přicupitá. Málokdo dokáže společenskou studii napsat tak, aby vás mrzela každá chvíle zdržení v četbě. Kanaďanka Naomi Kleinová ano.

Zdá se, že ČR je tak trochu v závětří světových společenských proudů. Ostří u nás nikdy není tak nabroušené, každý pohyb je ztlumený - jakoby přes peřinu. Jsme přeci tak malí! Nedůležití! Přesto je dobré z teplého pelíšku občas vykouknout. Například přečíst si pět set stránek. V podhradí i na hradech. A když se vám to bude zdát málo, zavítejte na www.nologo.org.

Naomi Kleinová: Bez loga

Z angličtiny přeložil Pavel Kaas

Argo/Dokořán 2005

512 stran, cena neuvedena