Festival si vydobyl prestižní postavení mezi kulturními akcemi. Jednak svým rozsahem, který zahrnuje koncerty, výstavy a umělecké dílny ve zhruba padesáti městech a obcích, ale i orientací na představování evropských i světových umělců v místech, kam by se normálně vůbec nedostali.

"Letošní ročník jsme se rozhodli zaměřit na setkávání umělců a kulturních tradic zemí, které plánují vstup do Evropské unie. A protože jde o desítku zemí, které by se nám do jednoho ročníku nevešly, vrátíme se k tématu v příštím roce," uvedla pořadatelka festivalu Ivana Thomaschke-Vondráková, která na něm pracuje spolu s manželem Thomasem Thomaschkem.Kromě německých a českých hudebníků a výtvarníků se letos představí sólisté a soubory z Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska a Slovenska, ale i z Anglie.

"Zahajovací koncert proběhne 20. července v Kronachu, který slaví tisícileté výročí založení. Následující den bude koncert se stejným programem v Chebu. Vystoupí na něm pěvecký sbor New College Choir z Oxfordu," uvedla Thomaschke-Vondráková.

Jeden z koncertů festivalu proběhne znovu v Terezíně. "Chceme tím vyjádřit, že židovská kultura neodmyslitelně patří do česko-německého kulturního dědictví," dodala Thomaschke-Vondráková.

"I letos chystáme seminář na téma Kultura na vsi, který je zaměřen na zachování venkovského prostředí a jeho specifické kultury," připojil se Thomaschke.