Kytarista David Gilmour, bubeník Nick Mason a hráč na klávesové nástroje Richard Wright se ocitnou na jednom pódiu společně s baskytaristou Rogerem Watersem. Naposledy v tomto složení hráli v londýnském Earls Court v roce 1981, tedy před čtyřiadvaceti lety.

"Chci, stejně jako řada dalších lidí, přimět představitele skupiny G8, která sdružuje sedm nejvyspělejších států světa a Rusko, aby přijali výraznější závazky v boji proti chudobě a zvýšili snahu pomoci třetímu světu," nechal se slyšet Gilmour.

Připomněl rovněž, že zbytek kapely byl celá léta ve sporu s Watersem. Vyjádřil naději, že už to, že se Pink Floyd dali kvůli koncertu zase dohromady a překonali léta živenou nenávist a neschopnost domluvit se na společné práci, pomůže přitáhnout pozornost veřejnosti k problémům rozvojových zemí.

Písně o nedobrém stavu světa

Skupina Pink Floyd vydala první album The Piper At The Gates Of Dawn v roce 1967. O šest let později se jí podařilo počinem The Dark Side Of The Moon překonávat plné tři měsíce světové prodejní rekordy. Album bylo natolik úspěšné, že se na amerických hitparádových žebříčcích udrželo víc než deset let. Do dnešní doby patří k nejprodávanějším na světě.

V osmdesátém roce však dostaly vztahy mezi Watersem a ostatními členy Pink Floyd natolik dramatickou podobu, že fakticky došlo k rozpadu kapely. Gilmour, Mason a Wright pokračovali v koncertních šňůrách a v natáčení alb pod stejnou hlavičkou. Poslední studiovou kolekci The Division Bell vydali v roce 1994.

Waters se zabýval svou sólovou dráhou, nicméně neustále na ní žil z úspěchu desky The Wall, majstrštyku z roku 1979. Velmi přitom ovšem přemýšlel o stavu světa. Loni umístil na své internetové stránky dvě nové skladby, kterými reagoval na aktuální tragické události.

To Kill A Child je o teroristických útocích v Severní Osetii, za nimiž autor vidí vzpouru fanatických náboženských sekt. Dvanáctiminutová Leaving Beirut vznikla poté, co spojenci zaútočili na Irák.

"V historii se mezi umělci objevovali lidé, kteří si stáli za tím, v co věřili," řekl Waters. "Jsem rozhodnut navázat na tu tradici bez ohledu na to, jestli mi to přinese nějaký efekt."

Album, sólová deska, koncert

V té době bubeník Nick Mason na svých internetových stránkách sdělil, že pokud se od roku 1994 koncertně a studiově nečinná kapela na pódia vrátí, potom zcela jistě prostřednictvím nějaké dobročinné akce.

V květnu se pak začalo hovořit o chystané nové desce. Podle polského skladatele filmové hudby Zbigniewa Preisnera mělo jít buď o sólový počin Gilmoura, anebo společnou kapelní novinku. Listu Rzeczpospolita řekl, že se mu nové nahrávky dostaly do rukou se žádostí, aby k nim připravil party pro orchestr.

Na celou záležitost se Nicka Masona zeptali novináři z hudebního časopisu Rolling Stone. "Pink Floyd ještě neodešli," odpověděl bubeník. Na téma napjatých vztahů mezi Gilmourem a Watersem konstatoval: "Myslím si, že David si uvědomil, jak velký přínos Roger pro kapelu měl. Stal se frontmanem namísto něho, a jsem si jist, že z té pozice nebyl nikdy moc nadšen. Kvůli tomu si v posledních letech zachovával od Pink Floyd odstup. Člověk se neustále mění. Být na jednom pódiu s Rogerem, to by situaci řešilo."

V květnu se do práce pustil britský list Sunday Mirror. Sdělil, že se Pink Floyd vrátí na scénu 2. července při koncertu Live 8. Informátor listu prozradil: "Už jsme absolvovali nespočet telefonátů. Vše nasvědčuje tomu, že se je podaří dát dohromady." Řeč prý byla pouze o jediném vystoupení, případná další spolupráce je zatím ve hvězdách. V neděli 12. června spatřila oficiální zpráva o společném hraní světlo světa. Pink Floyd jsou zpátky.