Tublatanka existuje již dvacet dva let a mohla by díky mnoha svým starým hitům žít z minulosti. Jaká byla nová motivace k vydání dalšího alba?

Žádný muzikant, který chápe hudbu jako svůj život, to nezapíchne po třicítce. Měli jsme období úspěšná i méně úspěšná, ale nikdy jsme nechtěli skončit. Milujeme ten proces: zkušebna, nahrávání desky a koncerty. Myslím si navíc, že máme co říct, ať už jde o texty či samotnou hudbu.

Co chcete říct?

V osmdesátých letech nám bylo dvacet, dnes je nám čtyřicet. Byli jsme někdy trochu pózérští, to je pravda, ale dnes už to nemáme zapotřebí. Je jiná doba. Když hráli Rolling Stones ve Vídni, já seděl v Bratislavě a cítil jsem jako křivdu, že na ně nemůžu jet. Museli jsme třeba na vojnu a díky tomu vznikla písnička Skúsime to cez vesmír. Dnes jsou naše texty civilnější, současné a je v nich víc optimismu. Je i v Piesni pre Doda, kterou jsme napsali pro našeho bývalého kytaristu Doda Dubána, který před více než dvěma lety spáchal sebevraždu. [celá zpráva] Ta písnička je také pro všechny, kteří by na podobný čin pomýšleli. Rádi bychom je od toho odradili.

Desku otevírá skladba Cítim sa fajn. Je upřímná?

Podle mě nejvíc souvisí s názvem alba Patriot. Nikoli polopaticky je v ní řečeno, že žiju na Slovensku, kde mi to už trochu leze na nervy. Vadí mi lidé, politici, stres a celková nálada, která v zemi vládne. Chci utéct někam pryč, nejlépe na ostrov, kde budu sám a nikdo mě nebude otravovat. Je tam ale řečeno, že až se ho nasytím, pravděpodobně se zase vrátím domů. Nikdy jsme ze Slovenska neutekli a neutečeme ani teď.

Je skladba Mesto nesplnených snov o Bratislavě?

Ano, je v ní přesně to, co v ní cítím. Lidé se odcizili, je tam spousta peněz a kluci, kteří měli ve škole pětky a my se jim za to smáli, jsou dnes majitelé mercedesů. Je to podivné, musel jsem se k tomu vyjádřit, protože mi to leží na srdci.

Bude možné vás nadále vídat na koncertech v Čechách?

Samozřejmě. Absolvujeme právě turné se skupinou Turbo a v létě se objevíme na nějakých festivalech. Hrát budeme i doma na Slovensku. Koncertování nás totiž baví ze všeho nejvíc.