Jen ve Francii se knihy prodalo na 400 000 výtisků a u nás je nejprodávanějším nebeletristickým titulem.

Svým pojetím připomíná známé zákony profesora Parkinsona, Corina Maierová však na ně nenavazovala. "Neznám je, o této knize jsem sice něco slyšela, ale ve Francii jsem se po ní marně sháněla, možná nevyšla ve francouzštině."

Problémy v zaměstnání

Kniha jí přinesla problémy. Firma Electricité de France, kde byla zaměstnaná s ní zahájila disciplinární řízení, což autorka nečekala. Společnost ale nakonec musela kvůli odporu médií a veřejnosti řízení ukončit.

Negativní reakce velkých firem se neobávala: "Přemýšlela jsem o tom, ale myslela jsem si, že se budou příliš stydět na to, aby něco řekly, ale nestyděly se. Možná se cítily ohroženy."

Ve firmě zůstala, jak však říká: "Je to velmi divné, je to jako žít se svým manželem po rozvodu. Ale já to chci všechno opustit a vést svůj život."

Corinne Maierová sice pracuje také jako psychoanalytička, ovšem s prostředím velké firmy má značné zkušenosti: "Dvanáct let jsem pracovala v elektrárenské společnosti, byť ne na plný úvazek, a předtím v malých společnostech, které se věnovaly marketingu a lidským zdrojům. Čerpala jsem ale dost ze zkušeností svých přátel, kteří pracují ve velmi různých typech velkých společností. Hodně jsme o tom všichni mluvili a ukázalo se, že máme podobné zážitky. Všichni jsme pociťovali stejnou absurditu, nutnost jen poslouchat a říkat pouze ano. Je to velmi směšné. Velké společnosti předstírají, že jsou výkonné a zdatné, ale ve skutečnosti takové nejsou."

Řešení autorka nemá

K napsání ji vedly proměny atmosféry ve firmách: "Zhoršila se před pár lety, lidé, kteří pracovali ve velkých podnicích, cítili stále větší a větší tlak, aby vytvářeli více. Vy možná také musíte za den napsat deset článků místo pěti, ale nikdo se už nestará o kvalitu."

Sama však neví, jak situaci změnit: "Já ji jen popsala, dělala jsem si z ní legraci, ale nemám žádné řešení. Jen vím, že změnit ji, to bude tvrdá práce. Ve Francii sice máme tradici revolucí, ale nevím, zda je ještě živá, Francouzům asi připadá nemoderní."

Celý rozhovor s autorkou vyjde v úterním Právu